Trwa ładowanie...
dsgmv1m
dsgmv1m

Organizacja pozarządowa IGO proponuje metodę walki z unikaniem opodatkowania

Metodą walki z rajami podatkowymi i z unikaniem opodatkowania przez wielkie korporacje jest wprowadzenie obowiązku upubliczniania raportów na temat dochodów, zatrudnienia i płaconych podatków w każdym kraju działalności - uważa organizacja pozarządowa Instytut Globalnej Odpowiedzialności.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
dsgmv1m

Mechanizm ten nazywa się "raportowanie kraj po kraju (skrót ang. CBCR)" i, jak mówiła na środowym briefingu ekspertka IGO Daria Żebrowska-Fresenbet, 12 kwietnia ma się w Komisji Europejskiej odbyć głosowanie nad wprowadzeniem tego mechanizmu.

Instytut Globalnej Odpowiedzialności zorganizował swój briefing pod hasłem "czy likwidacja rajów podatkowych jest możliwa?" w związku z aferą "Panama papers". Daria Żebrowska-Fresenbet zwracała uwagę, że akcja poparcia dla mechanizmu "raportowania kraj po kraju" jest konieczna, bo obecnie w KE tylko dwóch komisarzy go popiera w formie publicznej. Przeciwna ma być, według ekspertki IGO, m.in. polska komisarz Elżbieta Bieńkowska.

Propozycję taką zgłosił Parlament Europejski, tymczasem już np. OECD proponuje, by raportowanie takie nie było publiczne i by dostęp do tych danych miały tylko urzędy skarbowe poszczególnych krajów. W Europie organizacje pozarządowe zbierają podpisy pod petycją w sprawie poparcia dla publicznego "raportowania kraju po kraju" dla firm.

dsgmv1m

Zdaniem IGO wprowadzenie jawnego "raportowania kraj po kraju" jest konieczne, bo m.in. z powodu istnienia rajów podatkowych Polska traci rocznie 46 miliardów złotych w wyniku unikania opodatkowania przez zagraniczne korporacje. Z kolei np. oficjalne przychody Google Poland w 2013 roku sięgnęły 139 mln zł, zysk zaledwie 12,4 mln zł, a podatek tylko 3,6 mln złotych - informuje organizacja.

Tymczasem dziś, podkreślała ekspertka IGO, koncerny nie muszą publikować podstawowych informacji o tym, w jakich krajach działają, ile osób zatrudniają, ile spółek zależnych posiadają, jakie mają zyski i jakie płacą podatki. "W rajach podatkowych może być ukryte kilkadziesiąt bilionów dolarów" - przekonywała Żebrowska-Fresenbet.

Cytowała dane uzyskane przez organizacje pozarządowe we Francji, które przebadały francuskie banki i ustaliły, że działalność pięciu francuskich banków jest 60 razy bardziej dochodowa w rajach podatkowych niż w reszcie świata, a pracownicy w rajach podatkowych są 2,6 raza bardziej produktywni niż w pozostałych krajach, także jedna trzecia dochodu tych banków jest deklarowana w rajach podatkowych.

Ekspertka IGO podkreślała także, że koszty unikania opodatkowania ponoszą przede wszystkim małe i średnie przedsiębiorstwa oraz pracownicy tych firm. "Ten problem jest jednym z powodów rosnących nierówności" - mówiła.

dsgmv1m

Instytut Globalnej Odpowiedzialności, jak sam się przedstawia, to polska organizacja pozarządowa, która od 2008 roku zajmuje się szeroko rozumianą współpracą rozwojową. Łączy cechy think-thanku i organizacji społecznej.

Ujawnione w niedzielę "Panamskie papiery" to ok. 11,5 miliona dokumentów, które wyciekły z kancelarii Mosack Fonseca w Panamie. Dokumenty pokazują, jak panamska kancelaria pomaga swym klientom prać pieniądze, omijać sankcje i uchylać się od płacenia podatków. Szereg rządów już zapowiada dochodzenia i zero tolerancji dla oszustów. Według doniesień medialnych w dokumentach przewijają się trzy nazwiska Polaków: Pawła Piskorskiego, Mareka Profusa i Mariusza Waltera.

dsgmv1m

Podziel się opinią

Share
dsgmv1m
dsgmv1m