Oto jak pracodawcy zmuszają do urlopu

Zbliża się długi, majowy weekend. Okazja do poleniuchowania i zorganizowania sobie wypoczynku. Chętnych do wzięcia dodatkowego wolnego, 2-ego maja, jest wielu. Gorzej jednak kiedy nie chcemy wykorzystywać urlopu, a pracodawca ma inne plany. Zmusza podwładnych do zrobienia sobie przerwy.

Oto jak pracodawcy zmuszają do urlopu
Źródło zdjęć: © thinkstock

27.04.2011 | aktual.: 27.04.2011 16:47

Od delikatnej perswazji do szantażu

Taka sytuacja spotkała zapewne niejednego z nas. Zwykle ulegamy naciskom bo boimy się konsekwencji. Możemy jednak odmówić. Prawo stoi po naszej stronie. Niewielu się na to decyduje. Pracownicy boją się o swoje posady.

- W mojej firmie co roku zdarzają się takie historie. Kiedy tylko zbliża się jakiś dłuższy weekend, albo dłuższa przerwa szef naciska, aby brać wolne. Chce zamknąć zakład. Naciski zwykle zaczynają się kilka dni wcześniej – opowiada Milena Jackowska, pracownica jednego z sopockich biur. - Niby od niechcenia kadrowa kręci się po biurze i podpytuje o wolne, czy ktoś jest chętny. Od delikatnej sugestii i manipulowania, przechodzi się do konkretnych rozwiązań i zastraszania pracowników. Czasem dochodzi do bardzo nieprzyjemnych sytuacji. Ci, którzy odmawiają, sporo ryzykują. Mój pracodawca ma długą pamięć.

U Waldka w firmie sprawę z wykorzystaniem urlopu załatwiono be ogródek - Poinformowano mnie, że firma nie pracuje między świętami, że tak było zawsze i taka jest polityka firmy. Oczywiście nigdzie nie było to zapisane ani podane do wiadomości oficjalnie. Jeśli nie mam już urlopu wypoczynkowego, to mam wziąć urlop bezpłatny. A jak mi się nie podoba, to załatwimy to inaczej...

Specjaliści twierdzą, że niedopuszczalna jest sytuacja, w której pracodawca ustala pracownikowi termin urlopu zupełnie dowolnie i wbrew jego woli.

- Jedynie w jednym przypadku kodeks pracy przewiduje możliwość przymusowego skierowania pracownika na urlop. Reguluje to art. 167(1) kodeksu pracy, który stanowi, że w przypadku udzielenia przez pracodawcę urlopu w okresie wypowiedzenia umowy o pracę pracownik jest obowiązany wykorzystać przysługujący mu urlop – tłumaczy Agnieszka Hervy, Kancelaria Prawna ARKANA. Co na to pracodawcy

- Powiem wprost. Jestem szefem małej firmy informatyczno-szkoleniowej. W okresie świąteczno-urlopowym nie ma u nas zbyt wiele do roboty. Szkolenia się nie odbywają i wiem, że w tym czasie moi pracownicy po prostu będą się obijać – twierdzi Mieczysław, pracodawca. - Jest to czas zmarnowany dla firmy. Trzeba ciąć wydatki, a nie płacić za nieróbstwo pracowników. Takie życie. Prąd, użytkowanie komputerów, pensje. Wszystko kosztuje. Dlatego zależy mi na tym, żeby podczas przerwy majowej nikogo po prostu w firmie nie było.

Tak myśli większość pracodawców. Chcą w ten sposób zaoszczędzić. Dlatego imają się wielu sposobów by ”zmotywować” swoich podwładnych do pójścia na urlop. Począwszy od wypuszczania plotek o zamknięciu firmy, na osobistej perswazji skończywszy. Każda metoda jest dobra, byle osiągnąć zamierzony cel.

Szkodliwość takiego procederu jest niewielka, dlatego pracownicy zwykle zgadzają się na żądania szefów. Zaciskają zęby i robią co się od nich wymaga. Lepsze to niż bezrobocie.

Urlopy okiem specjalisty

Udzielanie urlopów wypoczynkowych pracownikom odbywa się na dwa sposoby – według sporządzonego planu urlopów lub na podstawie indywidualnego porozumienia z pracownikiem.

- Częściej spotykanym sposobem jest udzielanie pracownikom urlopów wypoczynkowych na podstawie planu urlopów. W obu jednak przypadkach pracodawca ustala terminy urlopów biorąc pod uwagę wnioski pracowników, jak i konieczność zapewnienia normalnego toku pracy.
Regułą jest, iż przy ustalaniu terminów urlopów pracodawca nie jest związany zgłoszonymi przez pracowników wnioskami urlopowymi. Istnieją jednak odstępstwa od tej zasady, regulowane w art. 163 par. 3 oraz art. 205 par. 3 kodeksu pracy. Pierwszy z tych przepisów odnosi się do wniosku pracownicy o udzielenie jej urlopu bezpośrednio po urlopie macierzyńskim oraz do analogicznego wniosku pracownika-ojca wychowującego dziecko, który korzysta z urlopu macierzyńskiego. W takich przypadkach po stronie pracodawcy leży obowiązek udzielenia rodzicowi zawnioskowanego urlopu. Drugi natomiast z przepisów wskazuje na obowiązek udzielenia uczęszczającemu do szkoły młodocianemu pracownikowi urlopu w okresie ferii szkolnych. W pozostałych przypadkach wnioski urlopowe pracowników nie muszą być przez pracodawcę uwzględnione, jeżeli oceni on, że udzielenie urlopu w zawnioskowanym terminie spowoduje zakłócenie normalnego toku pracy – opowiada Agnieszka Hervy, Kancelaria Prawna ARKANA.

JK

przymusowe urlopyprawourlop wypoczynkowy
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (71)