Paczka wygląda, jakby kurier dał ją stadu psów do zabawy? Sprawdź, co możesz z tym zrobić

Zmiażdżone kartony, zabrudzenia, przesyłki zostawiane po prostu pod drzwiami – taka jest codzienność w przedświątecznych dostawach. Firmy kurierskie oficjalnie nie akceptują takich sytuacji, ale de facto nie panują nad praktykami niektórych kurierów.

Paczka wygląda, jakby kurier dał ją stadu psów do zabawy? Sprawdź, co możesz z tym zrobić
Źródło zdjęć: © WP.PL | dziejesie.wp.pl
Konrad Bagiński

Kilka dni temu pan Tomasz z Warszawy zamówił paczkę z ubraniami z popularnego sklepu internetowego. To, co zastał po powrocie do domu, przeszło jego najśmielsze oczekiwania.

- Mieszkam w bloku z recepcją, większość kurierów zostawia przesyłki właśnie tam. I nigdy nie było skarg, każdemu to pasuje. Kurier ma mniej roboty, mieszkańcy też, ochrona nie narzeka. Ale wczoraj zastałem paczkę z Zalando na swojej wycieraczce. Tak po prostu, leżała pod drzwiami. Na dodatek była w opłakanym stanie, po prostu rozszarpana. Na szczęście nic nie brakowało i wnętrze nie było zabrudzone, więc nie składałem już reklamacji. Nie chciało mi się – mówi Tomek, który skontaktował się z nami przez dziejesie.wp.pl.

Internet pełen jest podobnych historii. Paczka przerzucona przez płot, schowana pod wycieraczką, podrzucona nielubianemu sąsiadowi, schowana w budzie dla psa - takie historie ciągle nas śmieszą, ale przestają dziwić. Ich bohaterowie na ogół nie składają skarg czy reklamacji. Bo skoro paczka dotarła, to nie ma sensu już się kopać z koniem.

Życie sobie, przepisy sobie

- Zgodnie z regulaminem nie mogę zostawić panu paczki pod drzwiami, tak po prostu. Ale jest to możliwe, jeśli wyrazi pan na to zgodę. Wtedy mogę ją zostawić na wycieraczce albo u wskazanego sąsiada. Jednak wcześniej muszę zadzwonić i zapytać o zgodę. Jeśli ktoś robi inaczej, jest to powód do reklamacji – mówi nam na szybko jeden z kurierów, który dostarcza paczki do redakcji finanse.wp.pl.

Dodaje, że zdarzało mu się zostawiać przesyłki na ganku, pod drzwiami, pod garażem, a nawet w stojącym na podjeździe samochodzie. To zresztą - jak się okazuje - dość popularna praktyka. Ale zastrzega, że nie może tego zrobić i nie robi bez zgody odbiorcy paczki.

Reklamacja niewiele da

- Wielu klientów rezygnuje ze składania reklamacji, jeśli paczka w końcu do nich dotarła, a przesyłka jest w dobrym stanie. Rzeczywistość jest taka, że i tak nie mają wielkich szans w takim starciu, bo każdy zaakceptował regulamin przesyłania paczek. A w każdym jest napisane, że paczka musi być zapakowana w sposób, który uniemożliwi uszkodzenie przesyłki - mówi Bartosz Słupski, ekspert e-commerce. Jak dodaje, niewiele osób czyta regulaminy. - Zawsze można uznać, że skoro opakowanie uległo uszkodzeniu w transporcie, to było za słabe. To trochę paragraf 22. Firmy kurierskie potrafią analizować wygląd paczki i stwierdzić, że karton był już wcześniej używany, że taśma klejąca była za słaba.

To fakt, przeanalizowaliśmy regulaminy największych firm kurierskich na naszym rynku. "Nadawca jest obowiązany przesyłkę właściwie opakować, a także oddać ją Kurierowi w stanie umożliwiającym jej prawidłowy przewóz i zapewniający, że nie uszkodzi ona innych przesyłek w czasie przewozu, a także wydanie jej bez ubytku i uszkodzenia" - to cytat z jednego z nich; bliźniaczo brzmiące zapisy znajdziemy we wszystkich firmach. Towarzyszą im kolejne paragrafy, doprecyzowujące, że paczki ma nie dać się zbyt łatwo otworzyć, że produkty w środku nie mogą się przemieszczać etc.

Obowiązki kuriera

Również niewiele osób zdaje sobie sprawę, że regulaminy kurierów są dość precyzyjne i nie wymagają na przykład wnoszenia paczek do mieszkania. Podstawowa usługa to doniesienie przesyłki pod drzwi – i tu kurier się z nią rozstaje. Nie pomoże nam więc wnieść lodówki do kuchni ani ustawić czy rozpakować pralki.

To nie wszystko – jeśli przesyłka jest ciężka i przekracza pewną wagę, kurier nie wniesie jej nam na piętro. Ma pełne prawo poprosić nas o zejście na dół, podpisanie protokołu odbioru i zostawić nas z paczką na chodniku albo parkingu. Noszenie przesyłek cięższych niż 20-30 kilogramów nie należy do jego podstawowych obowiązków, w większości firm można zamówić to za dopłatą.

Wiele firm zajmujących się sprzedażą internetową pisze w swoich serwisach, że klient ma prawo sprawdzić zawartość paczki w obecności kuriera. Nic bardziej mylnego – regulaminy nie dopuszczają takich sytuacji. Zadaniem kuriera jest dostarczenie paczki z punktu A do punktu B i ewentualnie pobranie opłaty. Jego asysta przy rozpakowywaniu przesyłki nie jest wymagana (chyba że za taką usługę dopłacimy).

Jedyną sytuacją, gdy możemy rozpakować paczkę w obecności kuriera, jest jej uszkodzenie. Wtedy mamy pełne prawo zażądać, by dostawca towarzyszył nam przy otwieraniu paczki i ewentualnym sporządzeniu protokołu – jeśli zawartość uległa destrukcji.

Co ważne – kurier nie jest nawet zobowiązany dzwonić do nas przed dostarczeniem przesyłki. Wielu i tak to robi, by upewnić się, czy jesteśmy w domu lub zakładzie pracy i nie jechać gdzieś na darmo.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło artykułu:dziejesie.wp.pl

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (191)