Paczkomaty nieprzystosowane do przechowywania leków. Ważna zmiana dla aptek internetowych?
Główny Inspektorat Farmaceutyczny (GIF) uznał, że paczkomaty nie spełniają warunków do przechowywania produktów leczniczych. W związku z tym, apteki internetowe nie mogą dłużej korzystać z tej formy dostawy do klienta.
Główny Inspektorat Farmaceutyczny (GIF) uznał, że paczkomaty nie spełniają warunków do przechowywania produktów leczniczych. W związku z tym, apteki internetowe nie mogą korzystać z tej formy dostawy do klienta - pisze Dziennik Gazeta Prawna ).
Wysyłka do paczkomatów narusza wymagania obrotu lekarstwami, co może skutkować zagrożeniem życia dla pacjentów. Takiego zdania był Wojewódzki Inspektorat Farmaceutycznego w Łodzi. Teraz jego decyzję o niezgodności z prawem potwierdził również GIF. Według Śląskiej Izby Aptekarskiej jest ona zgodna z interesem pacjentów. Leki nie powinny być przesyłane bez zachowania przewidzianych prawem procedur gwarantujących odpowiednie właściwości lecznicze.
Właśnie ta instytucja złożyła zawiadomienie wobec konkretnej apteki internetowej, której dane zostały ukryte w uzasadnieniu decyzji przez GIF. I choć firma oświadczyła, że nie sprzedaje drogą wysyłkową leków wymagających transportu w temperaturze od 2 do 8 st. Celsjusza, na jej przypadku oba inspektoraty odniosły się do kwestii sprzedaży podobnych produktów.
Zgodnie z przepisami, transport lekarstw odbywa się z zapewnieniem warunków temperaturowych dla danego produktu. GIF odwołał się w tym punkcie do rozporządzenia ministra zdrowia (Dz. U. z 2015 r. poz. 481). Jak się okazuje, paczkomaty nie spełniają wymagań temperatury i wilgotności. Wskazują na to m.in. zapisy w regulaminie InPost, który obsługuje urządzenia do przechowywania przesyłek.
W uzasadnieniu można przeczytać, że "operator zastrzega, że wewnątrz Paczkomatu panuje temperatura zbliżona do temperatury otoczenia, ale w okresach dużego nasłonecznienia czy wyższej temperatury otoczenia może nawet znacznie przekroczyć temperaturę otoczenia". GIF wskazuje także czas przechowywania przesyłki, który zgodnie z regulaminem usługi może wynieść nawet 72 godziny. Paczkomaty nie spełniają więc wymagań prawnych.
Jak podaje Dziennik Gazeta Prawna, wspomniana apteka internetowa może odwołać się jeszcze do sądu administracyjnego. Bez względu na to, sprawa może odbić się dużym echem wśród innych sprzedawców lekarstw online. Takich postępowań może być coraz więcej. Zmiana opcji wysyłki i zaprzestanie dostawy leków do paczkomatów pozwoli ich uniknąć.