Trwa ładowanie...

Państwo przejęło za długi 21 tys. pojazdów

Portugalscy komornicy przejęli w pierwszej połowie tego roku za niezapłacone zobowiązania wobec państwa 21 tys. samochodów. Pojazdy zostaną zlicytowane do grudnia br. na aukcjach w internecie.

Państwo przejęło za długi 21 tys. pojazdówŹródło: Jupiterimages
d4b7n52
d4b7n52

Jak poinformował portugalski wiceminister finansów Paulo Nuncio, najwięcej aut przejętych zostało od zadłużonych wobec fiskusa i Zakładu Ubezpieczeń Społecznych przedsiębiorców, głównie z branży budowlanej, deweloperów, a także biznesmenów działających w sektorze tekstylnym i obuwniczym.

- Prowadzone przez fiskus w ostatnich 22 miesiącach akcje przejęć dóbr należących do dłużników państwa należy uznać za największe w historii Portugalii - powiedział Nuncio.

Tylko wśród pojazdów zajętych od stycznia do czerwca br. blisko 2 tys. aut to pojazdy wysokiej klasy. Fiskus szacuje, że na tegoroczne aukcje trafi ponad 1000 Mercedesów, kilkadziesiąt aut marki Ferrari, Lamborghini, Porsche oraz Jaguar. W rezultacie działań komorniczych państwo przejęło też dwa samochody Rolls-Royce, a także po dwa auta Bentley i Aston Martin.

Z szacunków ministerstwa finansów wynika, że dzięki wystawieniu na sprzedaż dóbr przejętych od dłużników Portugalia zarobiła w ub.r. ponad pół miliarda euro. Oznacza to, że w porównaniu z 2011 r. nastąpił wzrost takich wpływów o 20 proc.

d4b7n52

- W czasie aukcji organizowanych za pośrednictwem internetowej strony Generalnej Dyrekcji Podatkowej coraz częściej licytowane są nie tylko samochody dłużników państwa, ale również ich nieruchomości, a także sprzęt elektroniczny. Oferowane są one w ramach aukcji w promocyjnych cenach, znacznie niższych od ich rynkowej wartości - dodał Paulo Nuncio.

Według wiceministra finansów, zarobione z tegorocznych licytacji pojazdów środki zostaną skierowane do zadłużonego Funduszu Stabilizacji Finansowej (FEFSS), który odpowiedzialny jest za gromadzenie środków na wypłatę emerytur dla Portugalczyków.

Do końca tego roku rząd Pedra Passosa Coelho spodziewa się zarobić ponad 30 mln euro na sprzedaży 20 budynków należących do państwa, które są opustoszałe i nie są już wykorzystywane przez administrację publiczną. Oferta ta ma zostać zaprezentowana jesienią chińskim inwestorom. Wpływy z transakcji mają wesprzeć FEFSS.

Szacuje się, że łączne długi obywateli i firm wobec portugalskiego ZUS i urzędów skarbowych przekraczają kwotę 28 mld euro.

Z Lizbony Marcin Zatyka

d4b7n52
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4b7n52