Państwo zapłaci składki za osoby opiekujące się dziećmi
Państwo opłaci składki za przedsiębiorców, osoby nieubezpieczone i rolników, którzy rezygnują z pracy zarobkowej, by opiekować się dziećmi, bez względu na to, kiedy te dzieci się urodziły - przewiduje projekt zmian w ustawie o systemie ubezpieczeniowym.
Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej opublikowało w poniedziałek na swojej stronie internetowej nową wersję projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Chodzi o projekt, który przewiduje, że z budżetu będą opłacane składki na ubezpieczenia społeczne za osoby, które rezygnują z pracy zarobkowej w związku z opieką nad dzieckiem.
W uzasadnieniu do aktualnej wersji projektu napisano, że MPiPS uwzględniło w nim postulaty NSZZ Solidarność i Kancelarii Prezydenta. Według resortu związek krytykował projekt m.in. za to, że wyłączał osoby, których dzieci urodziły się przed 1 stycznia 2013 r. (wcześniej na problem ten zwróciło uwagę także Rządowe Centrum Legislacji).
"Poprawiony projekt ustawy uwzględnia postulat NSZZ +Solidarność+ w zakresie objęcia ubezpieczeniami również rodziców dzieci, które urodziły się przed dniem wejścia w życie ustawy" - wyjaśnił resort pracy w uzasadnieniu do projektu.
MPiPS zaznaczyło, że Kancelaria Prezydenta w swojej opinii zwróciła też uwagę na problem ubezpieczenia osób pobierających świadczenie pielęgnacyjne. Resort wyjaśnił, że zgodnie z poprawionym projektem osoby, które otrzymują takie świadczenie w związku z opieką nad dzieckiem, będą mogły wystąpić do ZUS - jako osoby nie podlegające ubezpieczeniom z innego tytułu - o objęcie ich ubezpieczeniami w związku z opieką nad dzieckiem. Rozwiązanie to ma dotyczyć też innych osób, które będą chciały podlegać ubezpieczeniom w związku z opieką nad dzieckiem.
"Kancelaria (Prezydenta - PAP) podnosi również, że podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe w okresie sprawowania opieki nie może być ustalana w oderwaniu od dotychczasowej. Ten postulat w poprawionym projekcie ustawy został uwzględniony" - dodało MPiPS.
Projekt przewiduje, że z budżetu będą opłacane składki na ubezpieczenia społeczne za osoby, które rezygnują z pracy zarobkowej w związku z opieką nad dzieckiem. Wprowadzono dwie podstawy wymiaru składek dla takich osób.
Dla osoby z 6-miesięcznym stażem ubezpieczeniowym, liczonym bezpośrednio przed skorzystaniem z możliwości ubezpieczenia w związku z opieką nad dzieckiem, byłaby to kwota 60 proc. prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego.
Natomiast dla osób bez stażu ubezpieczeniowego, ze stażem krótszym niż półroczny, oraz bezrobotnych - podstawę wymiaru składek stanowiłaby kwota 75 proc. minimalnego wynagrodzenia.
Projekt zawiera też regulacje dotyczące objęcia ubezpieczeniem społecznym - finansowanym z budżetu - rolników wychowujących dzieci. Składkę za rolnika lub domownika podlegającego ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu, który będzie opiekował się dzieckiem, ma finansować KRUS z dotacji budżetu państwa. Składka ma miesięcznie wynosić 10 proc. emerytury podstawowej.
"Jednocześnie z uwagi na specyfikę pracy w rolnictwie odstąpiono w tym przypadku od wymogu zaniechania wykonywania pracy (osoba prowadząca działalność gospodarczą, aby państwo opłaciło jej składki, będzie musiała np. zawiesić działalność - PAP). W przypadku rolników prowadzących pozarolniczą działalność, warunkiem finansowania składek (...) jest zaprzestanie lub zawieszenie prowadzenia tej działalności w okresie sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem" - wyjaśniło MPiPS.
Zgodnie z obecnymi przepisami tylko pracownik podlega ubezpieczeniu emerytalnemu i rentowemu w okresie przerwy w wykonywaniu zatrudnienia w związku ze sprawowaniem opieki nad dzieckiem. Pracownik zatrudniony co najmniej sześć miesięcy ma prawo do trzyletniego urlopu wychowawczego, nie dłużej jednak niż do ukończenia przez dziecko czterech lat. W przypadku dzieci niepełnosprawnych pracownik może też skorzystać z dodatkowych trzech lat urlopu wychowawczego (do ukończenia przez dziecko 18. roku życia).
Osoby prowadzące działalność gospodarczą na własny rachunek oraz pracujący na zlecenia nie mogą korzystać z urlopu wychowawczego. W przypadku konieczności sprawowania opieki nad dzieckiem osoba prowadząca działalność gospodarczą może skorzystać z możliwości jej zawieszenia do dwu lat, ale nie podlega wtedy obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym.