PARP: zielone miejsca pracy to przyszłość Europy i Polski

Radca ambasady Szwecji Józef Neterowicz uważa, że w naszym kraju może ich powstać ponad 1 mln.

PARP: zielone miejsca pracy to przyszłość Europy i Polski
Źródło zdjęć: © ˆ alphaspirit - Fotolia.com

Zielone miejsca pracy to przyszłość Europy i Polski - ocenił Wojciech Szajnar z PARP. Radca ambasady Szwecji Józef Neterowicz uważa, że w naszym kraju może ich powstać ponad 1 mln.

W poniedziałek w ambasadzie Szwecji w Warszawie podpisano umowę między PARP a Europejskim Centrum Przedsiębiorczości (EuCP) ws. szkoleń promujących inwestycje w gospodarce odpadowej. Z EuCP współpracować będzie szwedzka firma Gastrike Atervinnare.

Ambasador Szwecji Staffan Herrstrom powiedział, że gospodarowanie odpadami jest szczególnym wyzwaniem, a szwedzkie doświadczenia pokazują, ile można na tym wygrać. Przypomniał, że w jego kraju na wysypiskach składuje się tylko ok. 1 proc. śmieci.

Szwedzi obok Niemiec są liderami ws. odzysku, recyklingu czy spalania odpadów. Termicznemu unieszkodliwieniu poddaje się ponad 50 proc. śmieci w Szwecji.

"Jestem dumny, że szwedzkie rozwiązania są interesujące dla polskich przedsiębiorców. Będzie to też kolejny krok do zwiększenia współpracy m.in. w zakresie gospodarowania odpadami" - dodał ambasador.

Wojciech Szajnar z PARP przypomniał, że podpisana w poniedziałek umowa jest częścią programu "Zielone Światło", który m.in. promuje w naszym kraju tworzenie tzw. zielonych miejsc pracy. Dodał, że współpraca ze Szwedami pozwoli skorzystać ze sprawdzonych wzorców.

Radca ambasady Józef Neterowicz ocenił w rozmowie z PAP, że w Polsce należy m.in. zwiększyć energetyczne wykorzystanie śmieci, pozyskiwanie z nich energii cieplnej, jak i biogazu. "Polska mogłaby dzięki np. takiemu biogazowi zmniejszyć import gazu ziemnego" - mówił.

Neterowicz powiedział też, że proekologiczne inwestycje mogą pozwolić na utworzenie w Polsce nawet 1,2 mln nowych miejsc pracy. Przypomniał, że w czterokrotnie mniej licznej Szwecji w sektorze zagospodarowywania odpadów, jak i tworzenia alternatywnych paliw powstało 300 tys. miejsc pracy.

Piotr Stefaniak z Europejskiego Centrum Przedsiębiorczości dodał, że korzystając ze szwedzkich rozwiązań, będziemy mogli uniknąć błędów skandynawskich.

Projekt "Akademia waste management - Najlepszy sposób na Twój biznes" potrwa do połowy 2015 roku. Jest skierowany głownie do sektora MŚP (małych i średnich firm). W ramach szkoleń, które mają rozpocząć się w kwietniu, przedstawiane będą m.in. modele biznesowe zarządzania odpadami, systemowe rozwiązania gospodarki odpadowej na przykładzie Szwecji, metody zbiórki śmieci czy techniki sortowania odpadów. Promowane będą również techniki pozwalające wykorzystać wartość energetyczną odpadów komunalnych.

MA

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (201)