Trwa ładowanie...

Pawlak dla WP: Wróćmy do społecznej gospodarki rynkowej

Zdaniem Waldemara Pawlaka z obecnego kryzysu powinniśmy jak najszybciej wyciągnąć wnioski. Jego zdaniem nie powinno być na świecie firm, których upadek grozi zawaleniem całego systemu gospodarczego. Zdaniem ministra gospodarki potrzebne są globalne rozwiązania administracyjne.

Pawlak dla WP: Wróćmy do społecznej gospodarki rynkowejŹródło: Wirtualna Polska
d41n0th
d41n0th

- Rynki finansowe są dość mocno odsunięte od realnej gospodarki. Ale to akurat dobrze - mówi o ostatnich zawirowaniach na giełdach minister gospodarki.

Zdaniem wicepremiera globalizacji nie zatrzymamy, ale trzeba zadbać o jej zdrowe zasady.
- Globalizacja tak, ale przez firmy które są lokalnie odpowiedzialne. Trzymają standardy, trzymają kapitały na odpowiednim poziomie. To by była duża bardziej bezpieczna struktura światowej gospodarki - mówi w rozmowie z Wirtualną Polską Waldemar Pawlak.

- Ważne abyśmy wrócili do koncepcji społecznej gospodarki rynkowej. Ten rynek finansowy stawiał przede wszystkim na efektywność, społeczna gospodarka rynkowa daje równowagę między wymiarem społecznym, a rynkowym - uważa minister gospodarki. - Doświadczenie z 2008 roku pokazuje, że gdyby firmy globalne działały po przez swoje spółki córki pod jurysdykcją krajową, to byłoby to rozwiązanie dużo bardziej bezpieczne. Gdyby w jakimś miejscu coś zawiodło to się ten pączek, tę gałęź odpiłowuje, a nie przewraca się całe drzewo - tłumaczy wicepremier.

Jego zdaniem widać też już pierwsze efekty ustawy antyspreadowej wprowadzonej w połowie sierpnia. Część banków już obniżyła wysokość tej opłaty.

d41n0th
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d41n0th