Pawlak: dostosować mechanizmy pomocy przedsiębiorcom do syt. powodziowej

Wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak powiedział, że chce, aby przedsiębiorcy, którzy ucierpieli w wyniku powodzi, mogli skorzystać z rozwiązań ustawowych, które miały pomagać firmom przetrwać kryzys gospodarczy.

- Chcemy uruchomić podobne mechanizmy, aby przedsiębiorcy, którzy mają kłopot z utrzymaniem bieżącego funkcjonowania firm, mogli skorzystać z podobnych mechanizmów, jakie były zastosowane w przypadku kryzysu - powiedział Pawlak na konferencji prasowej.

Jak zaznaczył, rozwiązania, nad którymi pracuje wraz z minister pracy i polityki społecznej Jolantą Fedak, pomogą w utrzymywaniu i tworzeniu nowych miejsc pracy. Pakiet pomocowy uchwalony w związku z kryzysem przewidywał m.in. dopłaty do wynagrodzenia pracownika podczas tzw. przestoju ekonomicznego, kiedy firma realizuje mniej zamówień.

Zgodnie z przyjętą w lipcu ubiegłego roku ustawą o łagodzeniu skutków kryzysu, w przypadku przejściowych trudności przedsiębiorcy mogą zwrócić się do Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych o częściowe pokrycie wynagrodzeń za czas przestoju, łącznie za sześć miesięcy oraz częściową rekompensatę obniżenia wymiaru czasu pracy.

- Wczoraj rozmawiałem z minister Fedak i wspólnie przygotowujemy zmiany tej ustawy kryzysowej, żeby można ją było w szerszym zakresie wykorzystać do zjawisk kryzysowych związanych z klęskami żywiołowymi. To jest też sprawa przekierowania środków na takie cele, jak wsparcie prac związanych z usuwaniem skutków powodzi, tworzeniem nowych miejsc pracy - mówił Pawlak. Jak zaznaczył środki na te cele będą pochodziły z rezerwy Funduszu Pracy.

Dodał, że odpowiedni projekt, dotyczący programu wsparcia dla rolników poszkodowanych w wyniku powodzi, przygotowuje też Ministerstwo Rolnictwa.

Wicepremier poinformował również, że sytuacja w systemach energetycznych w związku z powodzią jest opanowana. - Dzisiaj ta sytuacja jest znacznie lepsza. Elektrownia Połaniec wróciła do normalnej pracy - powiedział. Pawlak zastrzegł, że na przejście fali powodziowej czeka jeszcze elektrownia Kozienice, ale jest na nią przygotowana.

Wiceminister gospodarki Joanna Strzelec-Łobodzińska podkreślała, że w elektrowni Połaniec uruchomiono trzy bloki i obecnie pracuje ich tam już siedem. Zaznaczyła, że elektrownia Kozienice jest przygotowana na przyjęcie fali powodziowej wyższej o metr niż ta, która miała miejsce w 1997 r. Wiceminister oświadczyła, że fala kulminacyjna, która będzie przechodzić przez stolicę nie zagrozi zasileniu miasta w energię elektryczną; zagrożone nie są również elektrociepłownie.

Podczas konferencji Pawlak poinformował ponadto, że jeśli w związku z powodzią będzie potrzeba uruchomienia rezerw państwowych, to Agencja Rezerw Materiałowych jest gotowa podjąć odpowiednie działania.

Wicepremier, który jest też szefem Ochotniczych Straży Pożarnych podał, że OSP uruchomiła rezerwę na strategiczne zakupy uzupełniające. Strażacy dostaną 100 nowych motopomp pływających i 350 pomp szlamowych.

- W związku Ochotniczych Straży Pożarnych wykorzystaliśmy rezerwy, tak, żeby cały sprzęt, który jest dostępny w Polsce na rynku, był w ciągu najbliższych dni, dzisiaj i jutro, dostarczony do tych straży pożarnych, które funkcjonują bezpośrednio w tej akcji ratowniczej - podkreślił Pawlak.

Szef PSL dziękował strażakom za ich działania, a także ich pracodawcom za umożliwienie im uczestnictwa w akcji ratowniczej.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)