Trwa ładowanie...
d26p9oj

PD Co chce pod koniec 2016 r. rozpocząć budowę kopalni węgla na Lubelszczyźnie

14.04. Lublin (PAP) - Spółka PD Co pod koniec 2016 r. zamierza rozpocząć budowę kopalni węgla kamiennego na Lubelszczyźnie. Inwestycja ma kosztować ponad 3 mld zł, kopalnia ma...

d26p9oj
d26p9oj

14.04. Lublin (PAP) - Spółka PD Co pod koniec 2016 r. zamierza rozpocząć budowę kopalni węgla kamiennego na Lubelszczyźnie. Inwestycja ma kosztować ponad 3 mld zł, kopalnia ma zatrudnić około 2 tys. pracowników.

PD Co jest polską spółką-córką australijskiej spółki Prairie Downs Metals Limited, powołaną do wybudowania kopalni węgla kamiennego w Lubelskim Zagłębiu Węglowym. W 2012 r. otrzymała ona cztery koncesje na rozpoznanie złóż węgla na Lubelszczyźnie, obejmujące 184 kilometry kwadratowe terenów położonych w pobliżu kopalni w Bogdance.

"Naszym celem jest rozpoczęcie realizacji inwestycji pod koniec 2016 r. Konkretna data zależała będzie od daty uzyskania pozwolenia na prowadzenie działalności w zakresie wydobywania węgla" - powiedział w poniedziałek w Lublinie dyrektor generalny Prairie Downs Metals Limited Ben Stoikovich na konferencji poświęconej prezentacji inwestycji.

Stoikovich podał, że pierwszy etap budowy nowej kopalni będzie kosztował ponad 3 mld zł. "Główne wydatki kapitałowe będą poniesione na stację wzbogacania węgla, dwa szyby górnicze, infrastrukturę zaplecza, system zasilania i bocznicę kolejową" - powiedział Stoikovich.

d26p9oj

Przy budowie zatrudnienie ma znaleźć 1,7 tys. pracowników, a w samej kopalni - 2 tys.

Wspieranie inwestycji zadeklarował marszałek województwa lubelskiego Krzysztof Hetman. "Każde tego typu przedsięwzięcie, które będzie tworzyło nowe miejsca pracy, jest niezwykle istotne. Mamy środki finansowe z nowej perspektywy unijnej i moglibyśmy je przeznaczyć na budowę infrastruktury wokół takiej inwestycji" - powiedział.

PD Co kończy obecnie prace związane z rozpoznaniem złoża. W ubiegłym roku spółka wykonała cztery wiercenia w gminach: Cyców, Wierzbica i Siedliszcze. W tym roku wykonane mają być trzy kolejne odwierty badawcze; wiercenie pierwszego z nich już się rozpoczęło. Jak podał prezes PD Co Janusz Jakimowicz, jeśli spółka otrzyma koncesję wydobywczą w 2016 r., kopalnia mogłaby ruszyć w 2021 lub w 2022 r.

Wstępne analizy węgla występującego w obrębie koncesji PD Co pokazują, że jest on wysokiej jakości, może być klasyfikowany jako węgiel półkoksujący albo wysokoenergetyczny. Jego wartość opałowa wynosi powyżej 7 tys. kilokalorii na kilogram. Plany PD Co przewidują, że nowa kopania ma rocznie wydobywać 7 do 10 mln ton węgla przez co najmniej 25 lat. Zasoby węgla na koncesjach PD Co szacowane są na 1,6 mld ton. (PAP)

kop/ je/

d26p9oj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d26p9oj