Trwa ładowanie...
dgs8biu

Pelion spodziewa się w '14 wzrostu rynku hurtu aptecznego o 3-6 proc.

20.03. Warszawa (PAP) - Pelion spodziewa się, że hurtowy rynek dystrybucji farmaceutycznej do aptek w Polsce w 2014 r. wzrośnie o 3-6 proc. - podała spółka w sprawozdaniu zarządu....

dgs8biu
dgs8biu

20.03. Warszawa (PAP) - PelionPelion (Zobacz notowania spółki ») spodziewa się, że hurtowy rynek dystrybucji farmaceutycznej do aptek w Polsce w 2014 r. wzrośnie o 3-6 proc. - podała spółka w sprawozdaniu zarządu. Spółka nie planuje obecnie akwizycji, a na inwestycje w 2014 r. rzeczowe przeznaczy 3 mln zł.

"W roku 2013 hurtowy rynek dystrybucji farmaceutycznej do aptek w Polsce wzrósł o 9,7 proc. w stosunku do 2012 r. Na wysoką dynamikę wpływ miał zwłaszcza bardzo dobry pod względem sprzedaży farmaceutyków I kwartał 2013, w którym odnotowano znaczny wzrost zachorowań na infekcje grypopodobne. Na rok 2014 przewiduje się wzrost rynku o ok. 3-6 proc." - napisano.

W ocenie spółki negatywny wpływ na wyniki realizowane przez poszczególne linie biznesowe w Polsce, w szczególności w zakresie sprzedaży hurtowej do aptek, będzie miała dalsza obniżka hurtowych marż urzędowych na leki do poziomu 5 proc.

"Konieczne będą poszukiwania dalszych oszczędności, w tym dalsze obniżenie jakości serwisu oraz poszukiwania nowych możliwości rozwoju działalności grupy na rynkach o korzystniejszych regulacjach prawnych (dalsza dywersyfikacja geograficzna)" - napisano.

dgs8biu

Ze sprawozdanie wynika również, że obecnie Pelion nie planuje akwizycji.

"Spółka na dzień sporządzenia sprawozdania finansowego nie ma sprecyzowanych planów odnośnie istotnych inwestycji kapitałowych na zakup udziałów innych firm spoza grupy kapitałowej. Z uwagi jednak na zmieniającą się sytuację na rynku farmaceutycznym oraz działania w zakresie porządkowania struktury kapitałowej w grupie kapitałowej Pelion nie można wykluczyć podjęcia przez spółkę decyzji o takich inwestycjach w przyszłości" - dodano.

W ciągu najbliższych 12 miesięcy Pelion zamierza przeznaczyć na finansowanie inwestycji rzeczowych ok. 3 mln zł. W 2013 r. na inwestycje rzeczowe Pelion wydał 3,3 mln zł.

"Inwestycje to przede wszystkim dodatkowy sprzęt i oprogramowanie IT, modernizacje istniejących obiektów. Inwestycje w roku 2014 będą finansowane ze źródeł własnych i obcych" - napisano.

Skonsolidowane przychody ze sprzedaży Pelionu w 2013 roku wyniosły 7.302 mln zł (6.685,5 mln zł w 2012 r.), EBIT wzrósł do 128,3 mln zł ze 100,8 mln zł rok wcześniej, a zysk netto przypadający akcjonariuszom podmiotu dominującego osiągnął 100,2 mln zł (wobec 57,4 mln zł w 2012 r.). (PAP)

mj/ ana/

dgs8biu
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dgs8biu