Trwa ładowanie...

Petrolinvest: czas na wiatraki i łupki

Spółka z portfela Ryszarda Krauzego chce rozszerzyć zakres działalności, ma przerabiać odpady i szukać gazu łupkowego.

Petrolinvest: czas na wiatraki i łupkiŹródło: Jupiterimages
d25h1ao

Głównym celem Petrolinvestu, określonym w nowej strategii spółki, jest osiągnięcie w możliwie krótkim czasie dodatnich przepływów finansowych – napisał w liście do akcjonariuszy Bertrand Le Guern, prezes firmy. W minionym roku przepływy pieniężne z działalności operacyjnej i inwestycyjnej były ujemne i wyniosły łącznie 161 mln zł. Przepływy pieniężne netto wyniosły 19,9 mln zł, jednak przesądziły o tym wpływy z emisji akcji.

Nowe pola działania

Czy osiągnięcie dodatnich przepływów będzie mieć związek z dowierceniem się do ropy na polu Szirak i rozpoczęciem jej komercyjnego wydobycia? Le Guern informuje jedynie, że po pięciu miesiącach wierceń na złożu dowiercono się do „potencjalnej strefy złożowej”.

List prezesa do akcjonariuszy stanowi załącznik do raportu rocznego Petrolinvestu. Le Guern pisze w nim m. in., że strategia wytyczyła na nowo kierunki rozwoju całej grupy. Oprócz poszukiwań i wydobycia węglowodorów w Kazachstanie znalazły się w niej też inne działania.

d25h1ao

Chodzi np. o wykorzystanie potencjału i zainteresowania poszukiwaniem gazu łupkowego w Polsce. W związku z tym Silurian, spółka zależna Petrolinvestu, wystąpiła o przyznanie koncesji na poszukiwanie gazu łupkowego w Polsce. Silurian ma zamiar także poczynić podobne kroki na terenie Rumunii, Ukrainy oraz innych krajów postradzieckich.

Pozostałe wymienione w liście prezesa cele strategiczne Petrolinvestu to: akwizycje podmiotów o podobnym profilu działalności, rozszerzenie handlu produktami ropopochodnymi, głównie poprzez zwiększenie działalności na rynkach zagranicznych, oferowanie nowoczesnych technologii umożliwiających wytwarzanie energii ze źródeł odnawialnych (np. energii wiatrowej) oraz alternatywnych źródeł (np. przetwarzanie odpadów tworzyw sztucznych). Ten ostatni cel miałby być realizowany przede wszystkim na rynkach azjatyckich.

Niższa strata

Spółka poszukiwawcza kontrolowana przez Ryszarda Krauzego zamknęła zeszły rok z przychodami na poziomie 149,96 mln zł – wynik raportu rocznego. Rok wcześniej sprzedaż Petrolinvestu wyniosła 75,74 mln zł. Strata netto przypadająca na akcjonariuszy jednostki dominującej spadła z 415,2 mln zł w 2009 r. do 149,3 mln zł w zeszłym roku.

PARKIET
Bartłomiej Mayer

d25h1ao
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d25h1ao