PGE KWB Bełchatów z koncesją na rozpoznanie złóż węgla w Złoczewie

Obiekt pragnień węglowych gigantów, czyli złoże węgla brunatnego w okolicach Złoczewa, będzie rozpoznawać PGE Kopalnia Węgla Brunatnego Bełchatów.

PGE KWB Bełchatów z koncesją na rozpoznanie złóż węgla w Złoczewie
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

Pokonała ona w bitwie o złoża Zespół Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin. Decyzja o wydaniu koncesji na poszukiwanie i rozpoznanie zasobów węgla brunatnego w Złoczewie zapadła w środę.

- Podpisałem koncesję na poszukiwanie i rozpoznanie złoża węgla brunatnego w Złoczewie - mówi Henryk Jacek Jezierski, główny geolog kraju. - Postępowanie toczyło się bardzo długo, ponieważ o koncesję starały się dwie firmy. Nie udało się nam namówić ich do współpracy, więc trzeba było rozstrzygnąć, komu przyznać prawo do rozpoznania złoża. Wybrany został Bełchatów, ponieważ gwarantuje, że rozpoznanie będzie pełniejsze, wykonanych zostanie więcej otworów, dokładniej zostaną przeprowadzone m.in. badania hydrogeologiczne.

W Bełchatowie zapanował w środę nastrój wielkiej euforii. Kto otrzyma koncesję na rozpoznanie złoża, ten ma później pierwszeństwo w jego eksploatacji. A to oznacza dalszy rozwój przedsiębiorstwa i jego "dłuższe życie".

- Elektrownia w Bełchatowie będzie mogła pracować na węglu ze Złoczewa o 20 lat dłużej - mówi Włodzimierz Kula, dyrektor biura zarządu PGE KWB Bełchatów. - Informacja o przyznaniu koncesji bardzo nas ucieszyła. Pozwoli to na optymalne wykorzystanie naszego sprzętu górniczego i dobrze przygotowanej kadry. Sądzę, że o przyznaniu nam koncesji zadecydowało nasze doświadczenie.

Złoczewskie złoże znajduje się na terenie powiatów sieradzkiego i wieluńskiego. Zawiera ponad 480 mln ton węgla brunatnego. Uchodzi za złoże średniej wielkości, bo to ledwie połowa tego, co znajduje się w odkrywce bełchatowskiej. Roczne wydobycie ocenia się na 21 mln ton. Złoczewskie pokłady węgla brunatnego mają lepsze parametry niż bełchatowskie.

Rywalizacja węglowych gigantów o złoża w Złoczewie była dla nich walką o życie. PGE KWB Bełchatów zakończy eksploatację złóż w Bełchatowie i Szczercowie około 2035 roku. ZE PAK ocenia swoje zasoby węgla w kopalniach Adamów i Konin na 20 lat. Przetrwanie firm jest uzależnione od eksploatacji nowych złóż, które trzeba najpierw rozpoznać, tak jak w przypadku Złoczewa.

- Najważniejsze, że mieszkańcy Złoczewa nie są przeciwni kopalni - mówi Włodzimierz Kula. - Mogli na własne oczy przekonać się, jak rośnie stopa życiowa mieszkańców nie tak odległego Kleszczowa.

Budowa kopalni odkrywkowej w Złoczewie zacznie się najwcześniej za pięć lub sześć lat. Tyle potrzeba na zbadanie złóż. Bełchatowskiej firmie nie musi zależeć jednak na jak najszybszym rozpoczęciu nowej odkrywki, bo ma jeszcze co wydobywać. Utworzenie kopalni w Złoczewie wiązałoby się z wysiedleniem ponad dwustu rodzin. Najwięcej wykupów gos-podarstw ma być w gminie Złoczew, bo tutaj jest 70 procent pokładów węgla brunatnego. W sąsiednim Burzeninie tylko 20 procent.

węgielkoncesjakopalnia

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)