Trwa ładowanie...
pge
31-12-2009 11:24

PGE zarejestrowała spółkę atomową

Na początku 2010 r. zarząd PGE wybierze kolejnych partnerów, którzy pomogą mu wybrać technologię jądrową.

PGE zarejestrowała spółkę atomowąŹródło: Jupiterimages
d1fa6md
d1fa6md

Polska Grupa Energetyczna zarejestrowała w sądzie spółkę PGE Energia Jądrowa. - Powołanie tego podmiotu to kolejny etap w tworzeniu w ramach grupy kapitałowej całej linii biznesowej zajmującej się energetyką jądrową - wyjaśniają przedstawiciele firmy.Prezesem nowej spółki został Marcin Ciepliński, dyrektor departamentu energetyki jądrowej w PGE. Na jego zastępcę powołano Norberta Sadka, dyrektora departamentu skarbu PGE. Zarząd PGE chce uruchomić pierwszą polską elektrownię atomową w 2020 r. Grupa planuje, że powstaną dwie siłownie o mocy 3 tys. megawatów każda.

Siła w konsorcjum

PGE nie ma doświadczenia w energetyce atomowej, dlatego zarząd chce, aby budową siłowni zajęło się konsorcjum, w którym spółka obejmie 51 proc. udziałów. O tym, kto oprócz PGE wejdzie w jego skład, zadecydują m.in. wyniki prac grup roboczych, do których zarząd zaprosi potencjalnych partnerów - zagraniczne koncerny zajmujące się energetyką atomową. Pierwsza grupa już jest - z udziałem francuskiego EDF. Jak wynika z naszych informacji, na początku 2010 r. powstaną jeszcze jedna - dwie grupy robocze z potencjalnymi partnerami biznesowymi.

Gigantyczne inwestycje

Stworzenie konsorcjum zmniejszy też wielkość potencjalnych nakładów PGE. Atomowe przedsięwzięcie to największa w historii inwestycja w polskiej energetyce. Koszt budowy jednego megawata mocy w tej technologii wynosi 3,5 mln euro. Przy takim założeniu na obie planowane elektrownie PGE będzie musiała wydać 21 mld euro (86 mld zł). Zdaniem niektórych ekspertów z branży łączne wydatki mogą być jeszcze wyższe. Władze PGE zaznaczają, że konieczne wydatki rozłożą się na wiele lat. A dzięki konsorcjum grupa nie będzie finansowała całego przedsięwzięcia sama.

2010 r. czasem decyzji

Do końca 2010 r. dzięki analizom przygotowanym przez grupy robocze zarząd PGE będzie znał harmonogram i koszt budowy elektrowni. Wtedy też zapadnie ostateczna decyzja co do technologii i wyboru firmy energetycznej, z którą spółka podejmie współpracę.Do końca 2010 r. zakończą się też prace nad listą lokalizacji elektrowni atomowych PGE. Wskazywanych jest kilka miejsc, ale najpoważniejszym kandydatem jest Żarnowiec.

Justyna Piszczatowska
PARKIET

d1fa6md
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1fa6md