Trwa ładowanie...

PGNiG wykona w 2013 roku dwa odwierty w Egipcie

PGNiG wykona w tym roku w Egipcie 2 odwierty - pierwszy jest już w trakcie wiercenia, a drugi rozpocznie się w maju. Wydatki na poszukiwania w tym kraju wyniosą w br. kilkanaście mln dol. - poinformował PAP zastępca dyrektora departamentu złóż PGNiG Andrzej Maksym.

PGNiG wykona w 2013 roku dwa odwierty w EgipcieŹródło: Jupiterimages
d2q9ae5

- Nasze zobowiązania koncesyjne w Egipcie zakładają wykonanie dwóch otworów w tym roku. Jesteśmy w trakcie wiercenia pierwszego z nich, osiągnęliśmy głębokość 600 metrów, a docelowo ma to być 2,2 tys. metrów. Kolejny odwiert zaplanowany jest na maj - powiedział Maksym. Drugi odwiert będzie podobnej głębokości, jak pierwszy.

Wykonanie otworu zajmuje około cztery tygodnie. Proces analiz i testów trwa natomiast kilka miesięcy.

Ewentualne uruchomienie produkcji w tym kraju nie wymagałoby budowy infrastruktury przesyłowej, ponieważ niedaleko koncesji znajduje się linia kolejowa, do której surowiec mógłby być dowożony cysternami.

d2q9ae5

Maksym poinformował, że Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo wyda w tym roku na poszukiwania w Egipcie kilkanaście milionów dolarów.

Z kolei w maju ruszy już produkcja PGNiG w Pakistanie. - Na początku nie będą to duże ilości gazu, ale potencjał roczny to 1 mld m sześc. Myślę, że realne jest dojście do tego poziomu w ciągu pięciu lat - powiedział dyrektor.

PGNiG kończy budowę 50-kilometrowego rurociągu, który pozwalałby transportować surowiec do pakistańskiej sieci. Koszt jego budowy to kilkanaście milionów dolarów.

Gaz sprzedawany będzie na miejscu, do tamtejszego operatora systemu przesyłowego.

Docelowo jednak koncesje PGNiG w Pakistanie, Libii i Egipcie mają być sprzedane. Działalność wydobywcza PGNiG ma koncentrować się na Morzu Północnym i w Polsce.

Spółka sonduje już wstępnie rynek pod kątem sprzedaży udziałów w tamtejszych koncesjach. Przedstawiciele spółki informowali wcześniej, że ewentualne transakcje będą uzależnione od zainteresowania rynku i oferowanej ceny.

d2q9ae5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2q9ae5