Trwa ładowanie...
dzjpxrm

PGNiG zwiększy wydatki na poszukiwania za granicą do 400 mln zł

21.9.Kopenhaga (PAP) - Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo zamierza zwiększyć wydatki na poszukiwania i wydobycie za granicą do 400 mln zł w 2010 roku z zaplanowanych 200 mln...

Share
dzjpxrm

21.9.Kopenhaga (PAP) - Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo zamierza zwiększyć wydatki na poszukiwania i wydobycie za granicą do 400 mln zł w 2010 roku z zaplanowanych 200 mln zł na rok 2009 - poinformował dziennikarzy Waldemar Wójcik, wiceprezes PGNiG.

"W przyszłym roku zamierzamy wydać 400 mln zł na prace poszukiwawcze za granicą. Część z tej sumy wynika z już podjętych zobowiązań, a część będzie wynikała z decyzji, które zamierzamy podjąć do końca roku" - powiedział Wójcik.

"W tym roku na poszukiwania za granicą wydamy 200 ml zł. Chcielibyśmy jednak, aby zagraniczna część wydobywcza sama się finansowała już za cztery lata" - dodał.

dzjpxrm

Według PGNiG najwcześniej przychody mogą pojawić się z eksploatacji złóż w Norwegii, gdyż już w roku 2012. Z kolei w roku 2013 lub 2014 powinny pojawić się przychody ze złoża w Libii.

PGNiG rozpoczyna ponadto nowe projekty wydobywcze w Algierii, Maroku i Tunezji.

"Trwają zaawansowane rozmowy z partnerami w celu pozyskania udziałów w koncesji poszukiwawczej w Tunezji. Spodziewamy się, że rozmowy w tej sprawie zakończą się do końca roku" - powiedział Maciej Nowakowski, dyrektor Biura Przygotowania Prac Poszukiwawczych PGNiG.

W tym roku PGNiG zamierza wydać na poszukiwania w Danii około 22 mln zł, w Egipcie około 10,5 mln zł, a w Libii około 135 mln zł.

dzjpxrm

W przyszłym roku nakłady na poszukiwania w Danii wyniosą około 25 mln zł, w Egipcie około 55 mln zł, w Norwegii około 100 mln zł, a w Libii wyniosą około 130 mln zł.

Obecnie krajowe wydobycie PGNiG wynosi 4,2 mld metrów sześciennych gazu rocznie. Spółka wydaje na utrzymanie, eksploatację i budowę nowych kopalń w kraju 600 mln zł rocznie.

W sumie PGNiG planuje zwiększyć wydobycie w 2015 z własnych złóż do 6,2 mld metrów sześciennych z czego 1,5 mld metrów sześciennych będzie pochodziło ze złóż zagranicznych.(PAP)

morb/ pif/ gor/

dzjpxrm

Podziel się opinią

Share
dzjpxrm
dzjpxrm