Trwa ładowanie...
d37s13b

PHN ma przyrzeczoną umowę nabycia II etapu Alchemii w Gdańsku za 60,6 mln euro

Warszawa, 31.03.2016 (ISBnews) - PHN SPV 33 - spółka zależna Polskiego Holdingu Nieruchomości (PHN) - zawarła przyrzeczoną umowę nabycia od spółki Torus prawa użytkowania wieczystego nieruchomości położonej w Gdańsku przy al. Grunwaldzkiej nr 409 i prawa własności posadowionego budynku biurowego klasy A o powierzchni ok. 25 tys. m2, będącego drugą fazą kompleksu Alchemia, podała spółka. Wartość zawartej transakcji wyniosła 60,6 mln euro (257,2 mln zł).

Share
d37s13b

"Zgodnie z postanowieniami umowy przyrzeczonej ostateczna cena sprzedaży nieruchomości ustalona została na podstawie formuły cenowej uwzględniającej stawkę bazową czynszów i uzgodnioną stopę kapitalizacji oraz dodatkowe korekty, w tym z tytułu zwolnień z czynszu i wynosi 60,6 mln euro (co na dzień 30 marca 2016 r. wg średniego kursu Narodowego Banku Polskiego, stanowi równowartość kwoty 257,2 mln zł)" - czytamy w komunikacie.

Nieruchomość została oddana do użytku w październiku 2015 r. i składa się z dwóch części: sześcio- i ośmiopiętrowej, połączonych wspólną czterokondygnacyjną podstawą i posiadających oddzielne recepcje. Główni najemcy to m.in. bank inwestycyjny State Street, który wynajął całą wieżę, oraz firmy Wipro IT Services i Alexander Mann Solutions, podano również.

"Z przyjemnością możemy ogłosić, że po pomyślnym zamknięciu dwóch transakcji kupna w ubiegłym roku dokonaliśmy zakupu kolejnej nieruchomości - budynku Alchemia II, który charakteryzuje się świetną lokalizacją, wysokim standardem powierzchni oraz prestiżowymi najemcami. Zakup budynku Alchemia II jest zgodny ze strategią rozwoju naszej firmy i wzbogaci portfel nieruchomości Grupy o nowoczesną powierzchnię biurową" - powiedział prezes PHN Maciej Jankiewicz, cytowany w osobnym komunikacie Cushman&Wakefield - firmy, która w transakcji reprezentowała sprzedającego.

Firma deweloperska Torus powstała w Gdańsku w 2002 r. Specjalizuje się w budowie i wynajmie nowoczesnych powierzchni biurowych oraz inwestuje w projekty hotelowe i magazynowe. W sierpniu 2015 r. firma Torus sprzedała pierwszy etap kompleksu wielofunkcyjnego Alchemia. Nabywcą był podmiot stanowiący joint venture funduszu zarządzanego przez Bluehouse Capital Advisor i spółki inwestycyjnej obejmującej polskich inwestorów i zarządzanej przez niezależną spółkę zarządzającą funduszami i aktywami REINO Partners - REINO Dywidenda Plus SA.

d37s13b

PHN podpisał wstępną umowę nabycia II etapu Alchemii w listopadzie 2015 r.

Kilka dni temu PHN SPV 33 oraz ING Bank Śląski zawarły umowę kredytu na 43,7 mln euro, który miał być przeznaczony na zakup Alchemii.

Polski Holding Nieruchomości jest spółką holdingową, bezpośrednio lub pośrednio dominującą w stosunku do kilkunastu podmiotów. Do spółek grupy należą Warszawski Holding Nieruchomości, Agroman, Intraco, Budexpo, Dalmor i Wrocławskie Centrum Prasowe. Spółka zadebiutowała na warszawskiej giełdzie w lutym 2013 r. W 2015 r. skonsolidowane przychody operacyjne PHN sięgnęły 159,7 mln zł, w tym przychody z najmu wyniosły 127,4 mln zł.

(ISBnews)

d37s13b

Podziel się opinią

Share
d37s13b
d37s13b