Trwa ładowanie...
dxdggp6
dxdggp6

Piątek korzystny dla złotego, polska waluta cały dzień się wzmacniała

Przez cały piątek złoty się umacniał wobec euro i franka szwajcarskiego. Analitycy oczekują, że wkrótce zacznie umacniać się i do dolara. Ok. godz. 17 za euro trzeba było zapłacić poniżej 4,20 zł, dolar kosztował 3,38, a frank - nieco ponad 3,49 zł.
Share
dxdggp6

Dzisiejszy dzień okazał się bardzo dobry dla złotego, który kontynuował umocnienie w stosunku do euro oraz franka szwajcarskiego.

"Szczególnie istotne wydaje się pokonanie okolic 4,20 zł za euro i 3,4950 za franka, gdyż otwiera to drogę do kontynuacji ruchu w stronę 4,17 do końca roku" - ocenił Kamil Maliszewski z mBanku.

Jego zdaniem, wydaje się, że tendencja wzrostowa złotego ma szanse utrzymać się i w kolejnych tygodniach złotówka powinna być silniejsza o jeszcze kilka groszy w stosunku do obecnych poziomów. Maliszewski zauważył, że swoim torem będzie podążał z kolei kurs wobec dolara. Mimo że kurs ten spadał w piątek z powodu siły dolara, pozostał jednak poniżej okolic 3,38, co powinno pozwolić na ponowne zejście w okolice 3,35 w najbliższych dniach - ocenił.

dxdggp6

Umocnienie złotego przy dość spokojnym rynku odbywało się bardzo stopniowo - zauważył diler walutowy z Banku BPH Marek Cherubin. W jego opinii nie należy oczekiwać gwałtownej aprecjacji polskiej waluty. "Nie sądzę, abyśmy obserwowali jakieś istotne umocnienie w najbliższych dniach. Złoty pewnie ustabilizuje się w okolicy 4,20 za euro, z możliwością, że będzie to lekko poniżej tego poziomu" - ocenił Cherubin.

Maliszewski dodał, że polską walutę wspierały w piątek bardzo dobre nastroje na światowych rynkach, które pojawiły się po zapowiedziach ze strony prezesa EBC Mario Draghiego gotowości do kolejnych działań, jeżeli obecne programy luzowania polityki monetarnej prowadzane przez Europejski Bank Centralny nie przyniosą poprawy sytuacji gospodarczej w najbliższych miesiącach.

"Rynki +emerging markets+ też wyglądają dzisiaj dobrze. Ostatnia seria danych z polskiej gospodarki też nie wskazuje, aby działo się w niej coś złego" - dodał Cherubin.

dxdggp6

Podziel się opinią

Share
dxdggp6
dxdggp6