Piątek po Bożym Ciele niektórzy odpracują w sobotę. Decyzja należy do pracodawcy
Weekend obejmujący święto Bożego Ciała może trwać aż od czwartku do niedzieli. Nie każdy wykorzysta w tym celu urlop wypoczynkowy. Pracodawca może udzielić wolnego, a w zamian wyznaczy inny dzień do odpracowania godzin. Nawet sobotę. Musi jednak spełnić konkretne warunki.
Boże Ciało jest świętem ruchomym, ale niezmiennie wypada w czwartek. W Polsce stanowi ustawowy dzień wolny i tym samym obniża wymiar czasu pracy o osiem godzin. Nie trzeba więc go odpracowywać. Inaczej jest natomiast z piątkiem przypadającym tuż po święcie. Aby zadbać o długi weekend czerwcowy, można wziąć urlop. Chyba że pracodawca zdecyduje inaczej.
Praca od poniedziałku do piątku, ale nie zawsze
Szef ma prawo narzucić wolne tego dnia wszystkim pracownikom z góry. Najczęściej wymaga jednak nadrobienia godzin w innym terminie tak, aby osiągnąć potrzebny wymiar czasu pracy. Może w tym celu wybrać również sobotę. Pod warunkiem, że regulamin firmy lub poszczególne umowy z pracownikami nie określają pięciodniowego tygodnia (od poniedziałku do piątku) na wykonywanie obowiązków służbowych.
W przypadku osób pracujących zgodnie z harmonogramem również w soboty, nie ma żadnych wątpliwości. Taka sytuacja może jednak dotyczyć także tych pracowników, którzy na co dzień przychodzą do pracy od poniedziałku do piątku. Jeśli ten fakt nie jest odnotowany w regulaminie ani w układzie zbiorowym (np. zapisem: "praca jest świadczona od pn do pt"), czasem mogą wypełniać swoje zadania w soboty.
Przykład
Prezes ustalił, że 16 czerwca 2017 roku, czyli w piątek po Bożym Ciele, cała firma będzie zamknięta. Aby odrobić godziny, pracownicy mają pojawić się na stanowiskach w sobotę 24 czerwca. Szef ma prawo wybrać taki termin, ponieważ z regulaminu nie wynika, że soboty są dla pracowników dniami wolnymi.
W umowie o pracę widnieje zapis "soboty są dniami wolnymi". Co wtedy? Firma nie może zobowiązać zatrudnionych osób do pojawienia się w pracy. Ma do tego prawo wyłącznie w dwóch przypadkach: konieczności usunięcia awarii, ratowania ludzkiego życia lub zdrowia, ochrony mienia i środowiska, a także dla innych, szczególnych potrzeb pracodawcy - podaje "Rzeczpospolita".
Wymiar czasu pracy musi się zgadzać
Co ważne, pracodawca nie musi uzasadniać swojej decyzji, jeśli postanawia przedłużyć weekend. Może przeznaczyć inne dni robocze na pracę. Powinien rozplanować to w taki sposób, aby przypadały one jednak w tym samym okresie rozliczeniowym. W innym wypadku, musiałby wypłacić pracownikom wynagrodzenie za jednodniowy przestój w działalności.
Podwładny ma inne plany na określoną sobotę? W tej sytuacji, pozostaje mu wypisanie wniosku o urlop wypoczynkowy na piątek po Bożym Ciele. Przełożony nie musi jednak zaakceptować wybranego terminu. Co do zasady, pracodawca ma obowiązek udzielić dni wolnych każdej osobie na etacie, ale przy podejmowaniu decyzji powinien wziąć pod uwagę sprawne funkcjonowanie organizacji.
W Polsce jest trzynaście dni w roku ustawowo wolnych od pracy. Zgodnie z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z października 2012 roku, święta przypadające od poniedziałku do piątku obniżają wymiar czasu pracy o osiem godzin. Czasem któreś z nich wypada w niedzielę. Zobacz, kiedy pracownicy mogą liczyć na ekstra godziny bez obowiązków.