Piechociński: budowa bloków elektrowni Opole na dobrej drodze

Budowa nowych bloków elektrowni Opole jest na dobrej drodze - ocenił w sobotę w Katowicach wicepremier i minister gospodarki Janusz Piechociński. Wyraził nadzieję, że konsorcjum szybko wejdzie na plac budowy.

Piechociński: budowa bloków elektrowni Opole na dobrej drodze
Źródło zdjęć: © Thinkstockphotos

16.11.2013 | aktual.: 16.11.2013 18:44

- Jeśli chodzi o bloki Opole 5 i Opole 6, to wszystkie trudności i bariery zostały już rozwiązane. Jestem przekonany, że nastąpi podpisanie stosownych porozumień. Potwierdziły się gwarancje firm, które wygrały ten kontrakt i mam nadzieję, że konsorcjum bardzo szybko wejdzie na plac budowy - powiedział Piechociński podczas konferencji prasowej.

Podkreślił, że to bardzo ważna inwestycja, ponieważ Polska nie tylko wprowadza odnawialne źródła energii czy zwiększa udział energetyki gazowej, ale też buduje nowoczesne, wydajne bloki węglowe.

- 84 proc. naszej elektryczności jest oparte na węglu brunatnym i węglu kamiennym. Polska ma także odwagę wprost powiedzieć, jakie są nasze intencje. Z jednej strony wypełniamy nie tylko nasze zobowiązania w zakresie ochrony klimatu i chronienia tego co ważne na dziś, ale także dla przyszłych pokoleń, z drugiej strony mówimy bardzo pragmatycznie i racjonalnie, że Polska proponuje światu nie walkę z węglem, ale konsekwentną walkę z emisją"- zaznaczył.

W kwietniu PGE wycofała się z inwestycji w nowe bloki w elektrowni Opole, jako przyczynę podając ograniczenie opłacalności, z powodu m.in. zmian na rynku energii. Kontynuowanie projektu nie przyniosłoby wzrostu wartości dla akcjonariuszy spółki - podawała wówczas PGE. Na początku czerwca premier Donald Tusk ogłosił, że rząd znajdzie środki i sposoby, by nowa elektrownia w Opolu jednak powstała.

Pod koniec czerwca PGE i Kompania Węglowa (KW) podpisały list intencyjny o współpracy w sprawie projektu budowy bloków w Opolu. W sierpniu obie firmy podpisały umowę na dostawy węgla z KW do Opola w latach 2018-2038. Wartość surowca wyniesie ok. 16-22 mld zł, w zależności od jego cen i wielkości dostaw.

Szacuje się, że dwa bloki o mocy 900 megawatów każdy zużyją ok. 6 mln ton węgla rocznie. Także w sierpniu rada nadzorcza spółki PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna zgodziła się na wznowienie zadania inwestycyjnego Opole II, wycofując się tym samym z podjętej w kwietniu decyzji o nierealizowaniu inwestycji.

Źródło artykułu:PAP
opolejanusz piechocińskienergia
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)