Pieniądze dają szczęście, gdy znajomi zarabiają mniej

Pieniądze dają szczęście, gdy znajomi zarabiają mniej
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

22.03.2010 14:00, aktual.: 22.03.2010 14:58

Rosnący poziom zarobków czyni ludzi szczęśliwymi tylko wówczas, gdy mają poczucie, że przez to powodzi się im lepiej niż znajomym, przyjaciołom, sąsiadom, a wyższe dochody podnoszą ich status społeczny - podaje Press Association.

Agencja powołuje się na badania uniwersytetów w Warwick i Cardiff publikowane w "Journal of Psychological Science". Wykryta prawidłowość zdaniem PA tłumaczy, dlaczego rosnący w ostatnich 40 latach w Wielkiej Brytanii ogólny poziom społecznej zamożności nie dał ludziom poczucia, że są szczęśliwsi.

Punktem wyjścia badań był prowadzony przez Instytut Badań Społecznych i Ekonomicznych w okresie siedmiu lat sondaż brytyjskich gospodarstw domowych (British Household Panel Survey), dotyczący poziomu przychodów i zadowolenia z życia.

Stosując metody analizy porównawczej wobec osób tej samej płci, grupy wiekowej, poziomu wykształcenia i miejsca zamieszkania, naukowcy obu uniwersytetów ustalili, że pieniądze czynią ludzi szczęśliwszymi, tylko wówczas, gdy prowadzą do poprawy statusu społecznego.

- Zarobienie miliona funtów rocznie to nie dosyć, by uczynić ludzi szczęśliwszymi, jeśli wiedzą, że wszyscy ich przyjaciele zarabiają dwa razy więcej - cytuje PA psychologa z uniwersytetu w Warwick Chrisa Boyce'a.

- Z naszych badań wynika, że przychód odzwierciedlający miejsce na drabinie społecznej jest najlepszym kluczem do przewidzenia ogólnego zadowolenia z życia. Faktyczny poziom przychodu i średnia przychodów innych nie mają wymiernego efektu - dodał.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także