ycipk-28kz9e
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
usa

Pieniądze szczęścia nie dają? Być może, ale za to wydłużają życie

W USA powiększa się nie tylko przepaść między dochodami biednych i bogatych. Z badania przeprowadzonego przez Brookings Institute wynika, że ubodzy obywatele USA żyją znacznie krócej niż ich zamożni rodacy.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Pieniądze szczęścia nie dają? Być może, ale za to wydłużają życie
(Fot: Jacek Bereźnicki)
ycipk-28kz9e

Autorzy badania podkreślają, że sam fakt, iż bogaci żyją dłużej niż biedni, nie powinien dziwić. Od stuleci to właśnie ludzie zamożni mieli lepszy dostęp do lekarzy i lekarstw; na stan ich zdrowia i długość życia pozytywnie wpływały też lepsze odżywianie i edukacja. Zaskakujące jest natomiast to, że przepaść między bogatymi i biednymi w zakresie długości życia powiększa się zamiast pomniejszać.

I tak, średnia długość życia bogatego mężczyzny urodzonego w 1920 r. w USA była o ok. 6 lat dłuższa niż w przypadku biednego mieszkańca Stanów Zjednoczonych urodzonego w tym samym roku. W 1940 r. przepaść ta była już ponad dwukrotnie większa: różnica w średniej długości życia bogatego i biednego Amerykanina urodzonego w tym roku to aż 12 lat na korzyść tego pierwszego.

Ten sam trend badacze zaobserwowali w przypadku kobiet. Średnia długość życia zamożnej Amerykanki urodzonej w 1920 r. była o 3,7 lat dłuższa od średniej długości życia ubogiej mieszkanki USA. W 1940 r. ta "przewaga" wzrosła do 10,1 lat.

ycipk-28kz9e

Naukowcy z Brookings Institute poinformowali też, że żadna z przeanalizowanych przez nich zmiennych - takich jak palenie papierosów, otyłość, dieta czy aktywność fizyczna - nie okazała się decydująca, jeśli chodzi o powiększającą się przepaść w średniej długości życia między bogatymi i biednymi.

Polub WP Finanse
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-28kz9e

ycipk-28kz9e
ycipk-28kz9e