Pierwsi chętni na mieszkania z funduszu BGK. Zmiana zasad
Pierwsze osiedle w Polsce z mieszkaniami na wynajem, które finansuje państwowy Bank Gospodarstw powstało w Poznaniu.
12.03.2015 | aktual.: 12.03.2015 13:25
Fundusz Mieszkań na Wynajem, w ramach którego państwowy bank BGK finansuje program budowy mieszkań na wynajem, podpisał pierwsze umowy z najemcami w Poznaniu. Z 49 mieszkań dostępnych w ofercie 6 już wynajęto, a kolejne 26 zarezerwowano.
Jak podała spółka BGK Nieruchomości, odpowiedzialna za realizację programu realizowanego ze środków BGK klucze pierwszym najemcom będą przekazane jeszcze w marcu. Wszystkie wynajęte mieszkania, a także te objęte rezerwacją, mieszczą się w pierwszej klatce budynku przy ul. Saperskiej w Poznaniu. Osoby posiadające rezerwacje przeszły pozytywnie weryfikację pod kątem możliwości regulowania czynszu i po obejrzeniu mieszkania, będą mogły podpisać umowę.
Najemcą może zostać każdy, kto zgłosi chęć najmu mieszkania za pośrednictwem strony internetowej www.jakusiebie.pl lub dzwoniąc do Centrum Obsługi Klienta Funduszu i przejdzie procedurę weryfikacji finansowej. Zgłoszenia rozpatrywane są zgodnie z kolejnością. Budynek przy Saperskiej ma 6 pięter, 2 klatki schodowe oraz garaż podziemny. Nieruchomość znajduje się na terenie rozbudowywanego obecnie osiedla, położonego w dzielnicy Wilda. Budynek położony jest 6 km od centrum Poznania, dojazd samochodem zajmuje ok. 20 minut, w pobliżu dostępna jest także komunikacja miejska. Mieszkania są przygotowane w standardzie _ pod klucz _. Mają wykończone podłogi, sufity i ściany, zamontowane drzwi wewnętrzne oraz oświetlenie, w oknach zamontowane są rolety. W pełni wyposażone są: łazienka i kuchnia. Dostępne są kawalerki, mieszkania dwu - i trzypokojowe. Za dodatkową opłatą pierwsi najemcy, będą mogli wynająć również komórkę lokatorską, miejsce w garażu podziemnym lub miejsce postojowe na zewnątrz budynku.
Fundusz Mieszkań na wynajem to pierwszy taki projekt w Polsce, który finansuje państwowy Bank Gospodarstw będzie udostępnionych do najmu już w marcu.
BGK Nieruchomości jest w trakcie analizy kolejnych kilkudziesięciu projektów zlokalizowanych w aglomeracjach: warszawskiej, trójmiejskiej, krakowskiej, wrocławskiej, łódzkiej, poznańskiej i śląskiej. Łącznie jest to ponad 3 tys. mieszkań na różnych etapach budowy. Lokale te będą udostępniane najemcom w latach 2015-2017.
Fundusz Mieszkań na Wynajem nie będzie kupował pojedynczych mieszkań, lecz całe budynki z lokalami lub zlecał ich budowę. W najbliższych latach BGK planuje zainwestować poprzez Fundusz 5 mld zł na zakup ok. 20 tys. mieszkań w największych miastach. Założenia Funduszu Mieszkań na Wynajem określają 3 standardy wykończenia i wyposażenia mieszkań uzależnione od np. lokalizacji inwestycji i potrzeb najemców. Również wysokości czynszów ustalane będą dla konkretnych lokalizacji.
Fundusz Mieszkań na Wynajem powstał z inicjatywy Banku Gospodarstwa Krajowego. Jego celem jest zwiększenie dostępności lokali na wynajem w Polsce. Za inwestycje w ramach programu oraz za proces związany z wynajmem mieszkań odpowiada spółka BGK Nieruchomości S.A. Jedynym inwestorem w Funduszu Mieszkań na Wynajem jest BGK. Fundusz działa na zasadach komercyjnych, w oparciu o ustawę o funduszach inwestycyjnych.
BGK nieruchomości zmieniło zasady na jakich można wynajmować mieszkania w ramach Funduszu Mieszkań na Wynajem. Najważniejsza z nich to niezmienność wysokości czynszu przez cały okres umowy najmu. Umowę najmu będzie można zawrzeć na okres od 6 miesięcy do maksymalnie 4 lat.
Wysokość czynszu będzie określona w dwóch przedziałach cenowych: dla umów zawartych do 23 miesięcy i umów zawieranych na okres od 2 do 4 lat. Po upływie wybranego przez siebie okresu najmu, najemca będzie miał możliwość przedłużenia umowy;możliwość wcześniejszego wypowiedzenia przez najemcę umowy najmu z zachowaniem 3-miesięcznego okresu wypowiedzenia.
Aktualna oferta mieszkań do wynajęcia znajduje się na stronie oferty.jakusiebie.pl.
Jednocześnie BGK informuje, że osoby, które do dnia 9 marca 2015 roku zgłosiły chęć najmu na okres od 4 do 10 lat będą miały możliwość zawarcia takiej umowy, zgodnie z ofertą obowiązującą w momencie zgłoszenia.