Pierwsze takie lotnisko w Polsce. Nadchodzi koniec wyciągania płynów i sprzętów
Lotnisko w Krakowie chce przyspieszyć kontrole bagażu podręcznego i jako pierwsze w Polsce zdecydowało się na zakup nowoczesnych systemów. Dzięki temu pasażerowie nie będą musieli wyciągać ani płynów, ani elektroniki.
Port lotniczy w Krakowie rozpoczął procedurę zakupu nowoczesnych skanerów CT w tym tygodniu.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Spytaliśmy młodych. Wiedzą, ile kosztują prąd, benzyna czy iPhone?
Skanery, które skrócą kolejki na lotnisku w Krakowie
Jak podaje portal fly4free.pl, skanery CT mają zostać zamontowane na 10 z 12 linii kontroli bezpieczeństwa na lotnisku w Balicach.
Dzięki tym urządzeniom uda się zwiększyć przepustowość systemu kontroli z około 1800 osób na godzinę obecnie do nawet 3200 pasażerów. To sprawi, że kolejki przy taśmach do kontroli bagażu będą znacznie krótsze.
Przedmiotem procedury jest dostawa, instalacja oraz uruchomienie 10 sztuk specjalnych, nowoczesnych skanerów CT, dzięki którym pasażerowie nie będą już musieli wyciągać z bagażu płynów ani elektroniki - podkreślił prezes krakowskiego lotniska Radosław Włoszek, cytowany przez portal.
Jak dodał, doświadczenie pokazało, że "tomografy świetnie sprawdzają się podczas pracy z bagażem rejestrowanym".
Koniec limitu płynów w bagażu?
Niewykluczone, że nowoczesna technologia doprowadzi do zwiększenia limitu płynów w bagażu podręcznym. "Rzeczpospolita" sugeruje, że być może takie ograniczenia zostaną nawet zniesione.
Obecnie podróżni mogą przewozić produkty płynne wyłącznie w buteleczkach o pojemności do 100 ml. Jednak prezes lotniska w Krakowie przyznał, że do wprowadzenia takich zmian konieczna jest decyzja Urzędu Lotnictwa Cywilnego. Jednak liczy, że przyszłe wytyczne będą korzystne dla pasażerów.
Nad zakupem skanerów CT od pewnego czasu zastanawia się również Lotnisko Chopina w Warszawie. Plany w tym zakresie, choć w dalszej perspektywie, mają także porty lotnicze w Rzeszowie i Pyrzowicach.
Ryanair przenosi samoloty z Modlina do Krakowa
Jak już informowaliśmy w WP, atuty krakowskiego lotniska dostrzegł Ryanair. Jeden z Boeingów 737 w barwach Ryanaira z Modlina ma zostać przeniesiony do Krakowa.
- Niestety z powodu wzrostu opłat i niezdolności zarządu Modlina do rozbudowy terminala, Modlin jako jedyne lotnisko w Polsce doświadczy spadku ruchu w tym roku. Złe zarządzanie lotniskiem Modlin zmusiło nas do cięcia tras, liczby zbazowanych samolotów i częstotliwości lotów, podczas gdy inne lotniska, takie jak Kraków, Wrocław, Gdańsk, Poznań i CHopin, rozwijają się tego lata - przyznał szef Ryanaira Michael O'Leary w kontekście braku nowych tras z Modlina w letnim rozkładzie lotów.