"Azbest XXI wieku". Pierwszy kraj zakazuje produkcji i sprzedaży
Australia będzie pierwszym państwem na świecie, które wprowadzi zakaz produkcji i sprzedaży blatów kwarcowych (konglomeratu kwarcowego). Chodzi o zminimalizowanie przypadków krzemicy wśród osób zajmujących się obróbką tego materiału, który przez wielu jest już nazywany "azbestem XXI wieku" - donosi australijski nadawca ABC.
Ministrowie ds. bezpieczeństwa i higieny pracy na szczeblu stanowym i federalnym jednomyślnie zatwierdzili zakaz "produkcji, dostarczania i stosowania" blatów kwarcowych. Nowe przepisy wejdą w życie 1 lipca 2024 r. w większości australijskich stanów i terytoriów - podkreśla bankier.pl
Konglomerat kwarcowy to materiał przypominający kamień naturalny. Produkowany jest z naturalnych piasków kwarcowych, pigmentów i żywicy poliestrowej. Ze względu na trwałość i odporność na plamy oraz zarysowania, znalazł szerokie zastosowanie w produkcji blatów kuchennych i wyposażenia łazienek.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Małe mieszkanie? Ten problem ma wielu Polaków. Jest rozwiązanie
Niestety, podczas obróbki tego materiału uwalniany jest drobny pył krzemionkowy, którego wdychanie zostało zidentyfikowane jako przyczyna śmiertelnych chorób (najczęściej krzemicy) i nowotworów.
Krzemica, to choroba charakteryzująca się występowaniem przewlekłego zapalenia oskrzeli oraz postępującej rozedmy płuc. W miarę upływu czasu dochodzi do powstania serca płucnego i niewydolności krążenia - jedyną szansą dla chorego jest przeszczep płuc.
Od 2015 r. w Australii zarejestrowano setki przypadków krzemicy, a liczba ta nadal rośnie. Według relacji ABC, złożono około 700 zatwierdzonych wniosków o odszkodowanie z tego powodu - czytamy w portalu bankier.pl.
Związki zawodowe oraz lekarze prowadzili kampanie przeciwko stosowaniu blatów kwarcowych, argumentując, że może stać się "azbestem XXI wieku" z uwagi na zagrożenie dla zdrowia pracowników.
A co jeśli mam taki blat w kuchni?
Eksperci uspokajają, że użytkownicy blatów kwarcowych nie są zagrożeni. To nie sam blat stanowi zagrożenie, tylko pył, który wydzielany jest w największych ilościach właśnie podczas produkcji.
Zach Smith, przedstawiciel Związków Zawodowych, obejmujących pracowników górnictwa, budownictwa, leśnictwa i energetyki, powiedział, że ogólnokrajowy zakaz jest jedyną opcją zakończenia "śmiertelnej plagi krzemicy".
- To ważna wygrana dla tysięcy pracowników, którzy zostali zmuszeni do pracy z tym produktem, co spowodowało u nich śmiertelną krzemicę. Decyzja podjęta dziś przez różne szczeble rządu uratuje życie - podkreślił Smith.