Trwa ładowanie...
Parkiet
depozyt

PKO BP kończy wojnę depozytową

Obniżkę oprocentowania w PKO BP inni mogą wykorzystać do zmniejszenia swoich stawek i poprawienia wyników.
Share
PKO BP kończy wojnę depozytową
Źródło: Jupiterimages
d3ahq5a

Banki jeszcze obniżają oprocentowanie lokat dla gospodarstw domowych, choć oficjalne stopy procentowe ostatni raz zostały obniżone w czerwcu. W tym tygodniu odsetki od lokat 3- i 6-miesięcznej o 0,5 pkt proc. obniżył PKO BP, najważniejszy gracz na rynku. Średnie oprocentowanie lokat 3-miesięcznych wynosi obecnie około 5,5 proc., podczas gdy jeszcze pół roku temu było to około 6,4 proc. Można się spodziewać, że posunięcie lidera zostanie wykorzystane do obniżenia stawek oferowanych przez inne instytucje.

Wojna przechodzi do historii

_ Tak intensywna walka o depozyty, z jaka mieliśmy do czynienia jeszcze niedawno, będzie powoli przechodzić do historii _ – uważa Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes Związku Banków Polskich.

d3ahq5a

Banki obniżają oprocentowanie depozytów już od kilku miesięcy, ale teraz przestały spadać stopy procentowe, podczas gdy wcześniej obniżki odsetek nie nadążały za spadkiem stóp.

Analitycy uważają, że wygaszenie tzw. wojny depozytowej pozytywnie przełoży się na poprawę wyników odsetkowych.

_ Banki obniżają oprocentowanie depozytów, ponieważ chcą odrobić spadek wyniku odsetkowego w pierwszym półroczu _ – uważa Marcin Materna, analityk DM Millennium.

W drugim kwartale łączny wynik odsetkowy banków komercyjnych wyniósł 5,9 mld zł, podczas gdy rok wcześniej było to 6,6 mld zł. Kolejne miesiące będą pod tym względem bardziej korzystne dla banków.

d3ahq5a

_ U większości z nich wynik odsetkowy za trzeci kwartał będzie lepszy niż w drugim, a część banków pokazała, że już w czerwcu poprawiła się im marża odsetkowa. Zmiana będzie najbardziej widoczna w tych bankach, w których wcześniej marża spadła najmocniej, np. w Banku Millennium _- uważa Piotr Palenik, analityk ING Securities.

Ranking lokat!
Sprawdź, w którym banku i na jakich warunkach, możesz założyć lokatę. Finansomat.wp.pl - w kilka sekund otrzymasz czytelną analizę, z informacją o najtańszej ofercie! Sprawdź! »

Jednak pole do dalszej obniżki oprocentowania depozytów jest coraz mniejsze.

_ W najbliższych trzech miesiącach spodziewałbym się, że stawka WIBOR będzie na zbliżonym poziomie do obecnego, ponieważ nie należy się spodziewać kolejnych cięć stóp procentowych przez RPP i rynek będzie powoli wliczał możliwość podwyżek _ – uważa Jacek Kubik, diler rynku pieniężnego Banku BPH.

d3ahq5a

Depozyty nie rosną

Równocześnie w sierpniu, po raz pierwszy w tym roku kwota depozytów gospodarstw domowych nie wzrosła. Łączny stan depozytów klientów indywidualnych spadł o 458 mln zł, a z obliczeń ekonomistów banku BPH wynika, że po wyłączeniu efektów kursowych pozostała na poziomie z lipca. Wcześniej ta kwota rosła nawet po kilka miliardów miesięcznie. Zdaniem analityków, nie należy już liczyć na tak szybki przyrost lokat, z jakim mieliśmy do czynienia jeszcze w ubiegłym roku. Wówczas wartość depozytów w bankach zwiększyła się o 100 mld zł. Z tego 70 mld zł zaoszczędziły gospodarstwa domowe.

_ Depozyty nie będą już przyrastać w takiej skali jak w poprzednich miesiącach, ponieważ część osób prywatnych odczuła już spadek płac, a klienci coraz częściej wybierają inne sposoby lokowania oszczędności _– przewiduje Monika Stasiak, odpowiedzialna za produkty depozytowe w Raiffeisen Banku.

Zmienia się także struktura oprocentowania oferowanego przez banki. O ile w ostatnich kilku miesiącach najbardziej atrakcyjne stawki oferowano na lokatach krótkoterminowych, o tyle obecnie do łask wracają depozyty o dłuższym terminie.

Monika Krześniak
PARKIET

d3ahq5a

Podziel się opinią

Share
d3ahq5a
d3ahq5a