PKP: Fundusz CVC wybrany do negocjacji ws. PKP Energetyka to wiarygodny partner
Warszawa, 08.07.2015 (ISBnews) - Luksemburski fundusz private equity CVC, który otrzymał wyłączność na negocjacje w sprawie przejęcia PKP Energetyka, to wiarygodny partner, ze stabilnymi źródłami finansowania, napisały Polskie Koleje Państwowe w przesłanym ISBnews stanowisku, "w nawiązaniu do wypowiedzi niektórych ekspertów", dotyczących prywatyzacji PKP Energetyka, w których zawarto stwierdzenie, że "sprzedaż spółki CVC jest szkodliwa i może osłabiać bezpieczeństwo energetyczne Polski".
08.07.2015 | aktual.: 08.07.2015 08:23
"CVC Capital Partners złożyło najkorzystniejszą ofertę w procesie prywatyzacyjnym. To wiarygodny partner, ze stabilnymi źródłami finansowania. CVC aktualnie prowadzi inwestycje z funduszy o łącznej wartości 36,7 mld USD zarządza rachunkami z 40 krajów. Do grona inwestorów zaangażowanych w CVC zaliczają się największe, najbardziej profesjonalne i wymagające instytucje na całym świecie. CVC ma już za sobą kilka podobnych, udanych inwestycji w sektorze infrastruktury, miedzy innymi w sektorze energetyki. Efekty przejęcia konkretnych spółek przez tego inwestora były zwykle korzystne dla przejmowanych podmiotów (m.in. transkacja zakupu Inalta)" - czytamy w stanowisku PKP.
PKP SA poinformowały w poniedziałek, że udzieliły wyłączności do dalszego prowadzenia negocjacji w procesie prywatyzacji PKP Energetyka funduszowi CVC. Negocjacje rozpoczną się w najbliższych dniach i zostaną w całości przeprowadzone przed końcem wakacji. Cała transakcja zostanie sfinalizowana w III kw. br.
Były wicepremier i minister gospodarki Janusz Steinhoff powiedział w rozmowie z ISBnews, że sprzedaż PKP Energetyka funduszowi CVC jest niezgodna z interesem państwa, osłabia nasze bezpieczeństwo energetyczne i jest wyjątkowo szkodliwa. W jego ocenie, PKP Energetyka powinna zostać spółką strategiczną Skarbu Państwa, a w razie sprzedaży jej akcje powinny trafić do PKP PLK lub jednego z polskich koncernów energetycznych.
PKP podkreślają, że prowadząc procesy prywatyzacyjne, spółka wypełnia obowiązek zapisany w Ustawie o komercjalizacji, restrukturyzacji i prywatyzacji przedsiębiorstwa państwowego Polskie Koleje Państwowe.
"Środki uzyskane z prywatyzacji spółek grupy PKP przeznaczane są głównie na spłatę historycznego zadłużenia PKP - podobnie jak sama prywatyzacja, spłata zadłużenia również stanowi obowiązek ustawowy PKP S.A. W ostatnich latach dzięki procesom prywatyzacyjnym Polskich Kolei Linowych oraz PKP Cargo udało się znacznie zmniejszyć poziom długu, z 4,5 mld w 2012 r. do poniżej 1 mld zł obecnie. Łącznie prywatyzacje obu spółek przyniosły Grupie PKP ponad 2 mld zł. 15% środków z prywatyzacji trafia również do Funduszu Własności Pracowniczej" - czytamy dalej w dokumencie.
Prywatyzacja przebiegała (i wciąż przebiega) zgodnie z harmonogramem. Sam proces prywatyzacyjny został przygotowany z należytą starannością, co zapewnili również biorący w nim udział doradcy zarówno finansowi i prawni po stronie PKP S.A., podkreślono także.
"Zarząd PKP S.A. podchodzi z największą dbałością i atencją do kwestii uwzględnienia ochrony interesów pracowniczych w procesie prywatyzacji PKP Energetyka. Podpisany Pakt Gwarancji Zatrudnienia zapewnia pracownikom gwarancje zatrudnienia w zależności od stażu pracy w okresie nawet do 4 lat od dnia prywatyzacji spółki" - czytamy dalej.
PKP Energetyka prowadzi działalność w następujących obszarach: sprzedaż i dystrybucja energii elektrycznej, usługi elektroenergetyczne, sprzedaż paliw przeznaczonych dla pojazdów szynowych. Firma istnieje od 2001 roku.
(ISBnews)