Trwa ładowanie...

PKP Intercity: można już kupować bilety przez internet

Można już kupić bilety na pociągi PKP Intercity przez internet - poinformowała spółka. W nocy z soboty na niedzielę Intercity rozpoczęła sprzedaż biletów w nowym elektronicznym systemie, który jednak nie zadziałał. Klientom pozostawały zakupy w kasach.

PKP Intercity: można już kupować bilety przez internetŹródło: WP.PL, fot: Jan Bolanowski
d11yflv
d11yflv

Spółka zapowiadała, że w nowym elektronicznym systemie będzie można kupić m.in. promocyjne bilety na Pendolino. Zamiast tego na stronie internetowej pojawiał się komunikat o przerwie technologicznej.

PKP Intercity poinformowało, że podstawową przyczyną problemów była "niestabilność" systemu sprzedaży biletów przez internet "wynikająca z wdrożenia nowoczesnych rozwiązań sprzedaży internetowej do starych systemów kolejowych". "Jak się okazało, pomimo deklaracji osób odpowiedzialnych, wszystkie potrzebne testy nie zostały wykonane" - przyznała spółka.

Z związku z awarią internetowego systemu sprzedaży biletów odwołani zostali członek zarządu PKP Intercity Paweł Horodyński oraz dyrektor wykonawczy ds. finansowych i wsparcia Piotr Butkiewicz i dyrektor biura informatyki Michał Rudek.

Od poniedziałku rano sprzedano łącznie ponad 150 tys. biletów w kasach. Na przejazdy po 14 grudnia pasażerowie kupili w sumie ok. 11 tys. biletów, w tym 2,8 tys. na Pendolino.

d11yflv

Pociągi Pendolino mają wyjechać na tory 14 grudnia. Obecnie w Polsce znajduje się 17 składów Pendolino, z których do dziś 12 przeszło restrykcyjne testy. W piątek 14 listopada spółka PKP Intercity informowała, że zamiast 13 składów, na trasy wyruszy 9 składów Pendolino. Rzeczniczka PKP Intercity Zuzanna Szopowska tłumaczyła wtedy, że zmniejszenie liczby składów związane jest z opóźnieniami w dostarczaniu ich przez producenta.

Na trasie z Warszawy do Gdyni pojawi się o pięć pociągów Pendolino mniej, niż zakładano; szlak z Warszawy do Krakowa obsługiwać będzie o dwa Pendolino mniej, a na trasie z Warszawy do Katowic - o trzy. Liczba pociągów Pendolino na szlaku z Warszawy do Wrocławia nie ulegnie zmianie.

Intercity kupiło pociągi Pendolino od Alstomu w maju 2011 r. ich wprowadzenie na polskie tory ma pozwolić na skrócenie czasu podróży między największymi miastami. Podróż z Warszawy do Krakowa i Katowic zajmie ok. 2 i pół godziny, do Trójmiasta blisko 3 godz., a do Wrocławia 3 godz. 40 minut.

Koszt 20 pociągów Pendolino zakupionych przez PKP Intercity to ok. 400 mln euro. Kontrakt o wartości 665 mln euro obejmuje także budowę zaplecza technicznego w Warszawie oraz koszty utrzymania technicznego pociągów przez 17 lat.

d11yflv
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d11yflv