Trwa ładowanie...
d3ql0wd

Plan konsolidacji obejmuje ograniczenie wzrostu wydatków o 1 proc.

29.01. Warszawa (PAP) - Plan konsolidacji, który prezentuje w piątek premier zakłada, poprzez wprowadzenie reguł sterowania wydatkami, ograniczenie przyrostu wydatków o 1 proc. w...

d3ql0wd
d3ql0wd

29.01. Warszawa (PAP) - Plan konsolidacji, który prezentuje w piątek premier zakłada, poprzez wprowadzenie reguł sterowania wydatkami, ograniczenie przyrostu wydatków o 1 proc. w najbliższych latach - wynika z planu konsolidacji.

"W szczególności w przypadku reguły (doraźnej i docelowej) służącej obniżeniu deficytu strukturalnego, konieczne będzie bardzo silnie ograniczenie wzrostu wydatków o charakterze uznaniowym, a więc niewynikających z istniejących ustaw regulujących wydatki publiczne oraz silnie ograniczenie powstawania takich ustaw. Wzrost tych wydatków w najbliższych latach nie powinien przekraczać 1 proc. w ujęciu realnym. By stworzyć jednak przestrzeń do dalszego zwiększania wydatków o charakterze rozwojowym konieczne jest dalsze odsztywnianie dzisiejszej struktury wydatków publicznych" - napisano w planie.

"Reguła docelowa stabilizująca deficyt strukturalny na docelowym poziomie będzie obejmować możliwie szeroki zakres wydatków sektora finansów publicznych .(...) Będzie miała ona charakter antycykliczny, i będzie oparta w części realnej na wzroście gospodarczym w kilkuletnim okresie referencyjnym, a w części nominalnym w celu inflacyjnym. Ponadto może być w regule potrzebny dodatkowy element zmniejszania wydatków publicznych do PKB do poziomu poniżej 40 proc." - napisano.

W dokumencie napisano, ze celem wprowadzenie reguł jest wyjście z procedury nadmiernego deficytu i spełnienie kryterium fiskalnego. Zmniejszenie relacji wydatków sektora instytucji rządowych i samorządowych do PKB. Ustabilizowanie długu w relacji do PKB. Zapewnienie nieskrępowanego działania automatycznych stabilizatorów koniunktury nakierowanych na zmniejszenie wahań cyklicznych w gospodarce.

W dokumencie napisano, że brak działań skutkowałby przekroczenie progu 60 proc. długu do PKB. (PAP)

map/ Beg/ asa/

d3ql0wd
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3ql0wd