Trwa ładowanie...
d2np2r0
15-10-2015 18:40

Plan MSP dla kopalń: integracja z energetyką, zwiększanie popytu na węgiel

Oprócz restrukturyzacji spółek, mój plan dla górnictwa opiera się na integracji kopalń z energetyką, zwiększeniu popytu na węgiel i rozwijaniu regionu - poinformował PAP szef MSP Andrzej Czerwiński, komentując przedwstępną umowę Tauronu i SRK ws. kopalni Brzeszcze.

Share
d2np2r0

W czwartek biuro prasowe Tauronu podało, że Grupa Tauron i Spółka Restrukturyzacji Kopalń uzgodniły warunki przedwstępnej umowy sprzedaży za symboliczną złotówkę aktywów kopalni Brzeszcze. Ostateczna umowa czeka m.in. na zgody korporacyjne i pozytywną decyzję UOKiK.

"Mój plan dla górnictwa, oprócz restrukturyzacji spółek, opiera się na trzech filarach: integracji z kopalń z energetyką, zwiększeniu popytu na węgiel oraz wszechstronnym rozwijaniu regionu zgodnie z ideą Programu dla Śląska" - poinformował PAP po tym fakcie minister skarbu państwa Andrzej Czerwiński.

"Jestem przekonany, że jego realizacja to realna szansa na urynkowienie górnictwa, zabezpieczenie stabilności cen energii na wiele lat oraz rozwijanie Śląska" - dodał.

Jak zaznaczył, podstawą polskiego systemu elektroenergetycznego jest i będzie przez kilkadziesiąt lat węgiel.

d2np2r0

"Cieszę się, że Tauron zdołał się porozumieć ze Spółką Restrukturyzacji Kopalń co do warunków przejęcia oznaczonej części kopalni Brzeszcze. Udany proces restrukturyzacji i uruchomienie wydobycia na atrakcyjnym pokładzie 510 przyniesie Tauronowi wymierne korzyści w średnim i długim okresie. Mam nadzieję, że spółka szybko porozumie się ze związkami zawodowymi co do warunków zatrudnienia" - skomentował.

Wskazał, że konsekwentna restrukturyzacja spółek węglowych i prowadzone w nich procesy naprawcze przynoszą wymierne efekty.

"Kompania Węglowa od początku roku obniżyła koszty wydobycia z blisko 300 zł do 233 zł za tonę. Przy współdziałaniu z odpowiedzialnymi związkami zawodowymi zarząd Jastrzębskiej Spółki Węglowej zdołał wypracować oszczędności kosztowe na poziomie 700 mln zł rocznie przez następne trzy lata" - podkreślił.

Przypomniał też, że Katowicki Holding Węglowy poinformował w środę o dobrych wynikach finansowych. "To dowody na to, że górnictwo staje się coraz bardziej rynkowe i konkurencyjne" - podsumował.

d2np2r0
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2np2r0