Planujesz zmianę pracy? Sprawdź, jak obliczyć urlop wypoczynkowy

Zmieniasz pracę w trakcie roku i nie wiesz, jak zaplanować wakacje? W dalszym ciągu masz prawo do urlopu wypoczynkowego. Musisz jednak pamiętać, że w tej sytuacji obowiązują inne zasady wyliczania wolnych dni. Pracownikowi, który nie przepracuje pełnych dwunastu miesięcy przysługuje tzw. urlop proporcjonalny.

Planujesz zmianę pracy? Sprawdź, jak obliczyć urlop wypoczynkowy
Źródło zdjęć: © 123RF.COM

Każdej osobie zatrudnionej na etat należy się coroczny, płatny urlop wypoczynkowy. Prawa do dni wolnych od pracy nabiera z góry, pierwszego dnia roku. Już 1 stycznia ma więc do wykorzystania pełną pulę 20 lub 26 dni (w zależności od stażu pracy). Taka zasada udzielania urlopów funkcjonuje w przypadku, gdy pracownik jest zatrudniony w danej firmie przez dłuższy czas.

Co w sytuacji, gdy osoba na etacie nie przepracuje całego roku albo w jego trakcie zmieni posadę? Skorzysta z czasu wolnego obliczanego proporcjonalnie. Może przy tym zapomnieć o przeniesieniu części dni do nowego miejsca pracy.

Za niewykorzystany urlop należy się ekwiwalent pieniężny. Były pracodawca wypłaci należne pieniądze zarówno za zaległy urlop z ubiegłego roku, jak i za ostatnie miesiące spędzone w firmie.

Urlop proporcjonalny. Na czym to polega?

Zatrudniasz się w nowej firmie w trakcie roku kalendarzowego? Musisz liczyć się z tym, że nie dostaniesz od razu pełnego urlopu do wykorzystania. Zgodnie z zasadą proporcjonalności, wymiar wolnego zależy od dni spędzonych na wypełnianiu obowiązków służbowych.

  • W dotychczasowej firmie - proporcjonalnie do przepracowanych miesięcy (chyba, że pracownik zdążył wykorzystać więcej dni wolnych);
  • U kolejnego pracodawcy - w wymiarze odpowiadającym miesiącom pozostałym do końca roku lub okresowi zatrudnienia (jeśli jest krótszy niż czas pozostały do końca roku);

Co ważne, urlop proporcjonalny odnosi się też do pracowników, którzy w ciągu roku ponownie podejmują zatrudnienie w tej samej firmie. Odpowiednią liczbę dni wolnych odejmuje się od rocznego wymiaru, jeśli osoba powraca z: urlopu bezpłatnego, urlopu wychowawczego, służby wojskowej czy przeszkolenia wojskowego, tymczasowego aresztu, odbywania kary pozbawienia wolności, a także nieusprawiedliwionej nieobecności w pracy.

Jak obliczamy dni wolne przy zmianie pracy?

Istnieje kilka podstawowych reguł, które należy wziąć pod uwagę przy określaniu czasu na wypoczynek dla pracownika.

  • miesiąc kalendarzowy pracy odpowiada 1/12 wymiaru rocznego urlopu;
  • niepełny miesiąc pracy zaokrągla się w górę;
  • w sytuacji, gdy u dotychczasowego pracodawcy stosunek pracy ustaje w tym samym miesiącu, to on jest odpowiedzialny za zaokrąglenie liczby dni urlopowych;
  • niepełny dzień urlopu zaokrągla się w górę przy ustalaniu wymiaru;
  • łączny czas trwania urlopu w roku kalendarzowym nie może przekroczyć rocznego wymiaru - 20 lub 26 dni;

Ostatnia zasada ma szczególne zastosowanie w sytuacji, gdy etatowiec w poprzedniej firmie wykorzystał więcej urlopu niż należało mu się w stosunku do przepracowanego okresu. U kolejnego pracodawcy musi więc otrzymać odpowiednio mniej wolnych dni do wzięcia. Po to, aby nie przekroczyć rocznego limitu.

Roczny wymiar urlopu wypoczynkowego

Na jakiej podstawie następny pracodawca ustali łączny wymiar urlopu? Potrzebne będą dokumenty dostarczone przez nowo zatrudnionego pracownika. Chodzi o poprzednie świadectwa pracy czy dyplom ukończenia studiów, potwierdzający wykształcenie. Przydadzą się wszystkie pisma, które pomogą ustalić długość okresów zatrudnienia.

Pracownik ma prawo do 20 albo 26 dni urlopu w roku kalendarzowym. W pierwszym przypadku, staż pracy (łącznie z czasem nauki) jest krótszy niż 10 lat. Na więcej dni wolnych mogą liczyć osoby, których wszystkie okresy zatrudnienia były w sumie dłuższe niż 10 lat. Każdy etap bierze się pod uwagę bez względu na np. przerwy między stosunkami pracy.

Źródło artykułu:WP Finanse
pracaurlop wypoczynkowymoje finanse

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)