Trwa ładowanie...
d3nl837

Po kwietniu MF sfinansuje znaczną część potrzeb pożyczkowych; od maja redukcja podaży SPW - Marczak

30.03. Warszawa (PAP) - Ministerstwo Finansów po marcu sfinansowało połowę tegorocznych potrzeb pożyczkowych, a po kwietniu będzie miało sfinansowaną znaczną część potrzeb...

Share
d3nl837

30.03. Warszawa (PAP) - Ministerstwo Finansów po marcu sfinansowało połowę tegorocznych potrzeb pożyczkowych, a po kwietniu będzie miało sfinansowaną znaczną część potrzeb pożyczkowych na bieżący rok, dlatego od maja planowane jest ograniczenie zarówno podaży, jak i ilości przetargów SPW - poinformował Piotr Marczak, dyrektor Departamentu Długu Publicznego w resorcie finansów. Dodał, że na koniec marca resort posiadał środki złotowe i walutowe o wartości około 40 mld zł.

"Po marcu sfinansowaliśmy połowę potrzeb pożyczkowych budżetu państwa. Sprzedaż w kwietniu papierów na rynku krajowym oraz możliwe emisje na rynkach zagranicznych oznaczać będą, że po pierwszych czterech miesiącach będziemy mieli sfinansowaną znaczną część całorocznych potrzeb pożyczkowych" - poinformował Marczak.

"Od maja redukujemy więc zarówno podaż papierów skarbowych, jak i ilość przetargów bonów i obligacji. Damy odpocząć rynkowi szczególnie od podaży długoterminowych obligacji stałoprocentowych. Powrócimy do ich sprzedaży najwcześniej w maju lub gdy rynek nabierze nowego apetytu na te papiery" - dodał.

"Planujemy, że do końca roku pozyskamy z przetargów papierów skarbowych znacznie mniej środków niż wypłacimy z tytułu wykupu i obsługi krajowych bonów i obligacji" - podkreśla szef departamentu w resorcie finansów.

d3nl837

MF zaoferuje w II kw. na czterech przetargach obligacje łącznie za 13,0-20,0 mld zł, a na dwóch przetargach bony 31-51-tygodniowe za 3,0-6,0 mld zł, warunkowo możliwy jest również przetarg bonów w maju.

Resort finansów nie wyklucza również emisji zagranicznych w II kwartale, zarówno w trybie publicznym, jak i private placement. W II kw. planowane jest pozyskanie kredytów z międzynarodowych instytucji finansowych w wysokości 0,6 mld EUR.

Marczak poinformował, że na koniec marca MF posiada około 40 mld zł środków złotowych i walutowych.

"Część z tych środków przeznaczymy na oddłużenie się w papierach skarbowych. W kwietniu wypłacimy odsetki i wykupimy dług krajowy o łącznej wartości prawie 30 mld zł" - powiedział.

d3nl837

"Istotna część zapadających w kwietniu obligacji jest w posiadaniu inwestorów zagranicznych, którzy sukcesywnie zastępują je nowymi obligacjami. Podaż papierów w kwietniu pozwoli inwestorom zrolować tylko część zapadających należności" - dodał.

MF zaoferuje w kwietniu 2012 r. na jednym przetargu obligacje OK0714/PS1016 za 5,0-9,0 mld zł oraz na jednym przetargu 31-tygodniowe bony skarbowe za 1,0-3,0 mld zł

Dyrektor departamentu Długu Publicznego informuje również, że na czerwiec planowany jest pierwszy od ponad pół roku przetarg obligacji BGK na rzecz KFD.

"Aktywność BGK w pozyskiwaniu środków w br. ma być znacznie mniejsza niż w roku ubiegłym" - podkreślił.

Marczak podał również, że w lutym portfel papierów skarbowych inwestorów zagranicznych wzrósł o 0,3 mld zł (w tym obligacji o 0,4 mld zł), osiągając poziom 160,5 mld zł (w tym 160,0 mld zł obligacji).

"W marcu obserwowaliśmy wyraźniejszy niż w lutym napływ kapitału zagranicznego na polski rynek długu" - powiedział. (PAP)

bg/ ana/

d3nl837
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3nl837
d3nl837