Początek miesiąca nie nastraja pozytywnie

Wtorkową sesję WIG20 rozpoczynał od ponad jednoprocentowych plusów, ale bardzo szybko nadzieja strony popytowej na korektę wzrostową po przecenach ostatnich kilku dni została rozwiana.

Początek miesiąca nie nastraja pozytywnie
Źródło zdjęć: © BM Banku BPH

02.09.2009 08:57

Inwestorzy, dość gwałtownie reagując na zniżki głównych indeksów europejskich, w szybkim tempie pozbywali się akcji. W rezultacie jeszcze przed południem WIG20 tracił już około 2% na wartości, a niemal znamiona paniki przybrały ruchy na walorach małych i średnich spółek, mWIG40 oraz sWIG80 zniżkowały w tym czasie nawet ponad 4%. W godzinach popołudniowych spadki na GPW wyhamowały i obserwowaliśmy ruch boczny z momentami niewielkiej przewagi kupujących. Trwało wyczekiwanie na rozpoczęcie sesji w USA. Gdy tamtejsze giełdy otworzyły się lepiej od oczekiwań i zanotowały plusy, sytuacja poprawiła się również na rodzimym parkiecie. Jeszcze więcej siły popytowi dały publikowane o 16:00 dane z amerykańskiej gospodarki. W sierpniu, ósmy miesiąc z rzędu poprawił się wskaźnik aktywności wytwórczej ISM, który osiągnął 52,6 pkt (prognoza 50,6 pkt). Wynik powyżej 50 pkt traktowany jest jako oznaka wyjścia z recesji. Na dodatek poinformowano, że w lipcu o 3,2% (konsensus +1,7%) wzrosła liczba podpisanych umów kupna domów
na rynku wtórnym. Wiadomości pozwoliły na zamknięcie WIG20 „zaledwie” 0,6% na minusie, przy bardzo miernych obrotach, 663 mln PLN. Pod koniec sesji nieco poprawiła się również sytuacja na „misiach”, mWIG40 zniżkował 3,7%, a sWIG80 2,6%.

Obraz
© Wykres indeksu WIG (fot. BM Banku BPH)

1 września inwestorów zaskoczyła pokaźna przecena. Indeks WIG zakończył notowania na 1,5% minusie, wypadając z kretesem z kanału wzrostowego, który od kilku sesji stanowił zaporę dla podaży. W trakcie sesji korekta pogłębiła się aż do poziomu 36 795 pkt, czyli w okolice połowy białej świecy marubozu z 21 sierpnia. Druga część sesji nadrobiła w niewielkim stopniu spadki, czego efektem było wygenerowanie na wykresie dziennym czarnej świecy z długim dolnym cieniem. Na uwagę zasługuje fakt, że notowania upłynęły przy stosunkowo niskich obrotach jak na ostatnią średnią, co może zapowiadać osłabienie potencjału korekty. Z drugiej jednak strony, po przełamaniu istotnego wsparcia, niedźwiedzie zyskały spore pole do manewru, ponieważ potencjalna ważniejsza bariera znajduje się dopiero w okolicach 36 000 pkt. Na taki rozwój sytuacji wskazują również ciągle osłabiające się wskaźniki, z których na uwagę zasługuje po wczorajszej sesji Derivative Oscillator, przechodzący na ujemną stronę skali. Takie zachowanie wskaźnika
potwierdza sygnały wynikające z poprzednich wskazań RSI i Composite. Ponadto, na ostatnie spadki zareagował wreszcie ADX, obniżając swoje notowania do 41 pkt. Początek miesiąca nie nastraja pozytywnie na najbliższe dni, rozpoczęta z końcem sierpnia korekta prawdopodobnie będzie kontynuowana również na dzisiejszych notowaniach, a jej zasięg zależeć będzie od aktywności popytu przy obronie kluczowych poziomów.

BM Banku BPH

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)