Trwa ładowanie...
pieniądze
31-08-2012 16:10

Pod Tatrami bardzo udany sezon wakacyjny

Mijający wakacyjny sezon turystyczny pod Tatrami można zaliczyć do najlepszych w ostatnich latach - powiedział w piątek PAP dyrektor Biura Promocji Zakopanego Andrzej Kawecki. O dużej liczbie turystów świadczą m.in. statystyki wejść w Tatry.

Pod Tatrami bardzo udany sezon wakacyjnyŹródło: AFP, fot: Janek Skarzynski
dna22rb
dna22rb

Mimo że w lipcu na Podhalu nie było najlepszej pogody, to samych wejść na teren Tatrzańskiego Parku Narodowego (TPN) w tym miesiącu było ponad pół miliona. W analogicznym okresie ub.r. Tatry odwiedziło ok. 460 tys. turystów.

Statystyki z sierpnia nie są w pełni znane, ale już wiadomo, że w tym miesiącu padł tygodniowy rekord wejść w góry. Apogeum ruchu turystycznego było w okolicy święta maryjnego, 15 sierpnia. Tylko w tym tygodniu Tatry odwiedziło 180 tys. osób.

- Statystyki świadczą o tym, że ludzie przyjeżdżają do Zakopanego przede wszystkim po to, żeby obcować z przyrodą, podziwiać piękno gór i wypoczywać aktywnie, w ruchu - stwierdził Kawecki.

Jego zdaniem na udany sezon pod Tatrami miały m.in. wpływ bankructwa biur podróży organizujących zagraniczne wakacje oraz słaby kurs złotówki w stosunku do euro.

dna22rb

Wpływy z tytułu opłaty miejscowej, którą ponoszą turyści odwiedzający stolicę Tatr, będą znane dopiero w październiku. Wówczas będzie dokładnie wiadomo, ilu turystów odwiedziło Zakopane w wakacje.

Z mijającego wakacyjnego sezonu zadowoleni są również wynajmujący turystom kwatery w Zakopanem. Jak powiedziała PAP Marianna Ustupska, właścicielka pensjonatu w Zakopanem, wszystkie miejsca noclegowe miła zarezerwowane już w czerwcu.

W Zakopanem jest oficjalnie zarejestrowanych łącznie ponad 27 tys. miejsc noclegowych w hotelach, pensjonatach i kwaterach prywatnych. Do tego dochodzi szara strefa - tzn. właściciele kwater, unikający płacenia podatków i opłat miejscowych.

W Zakopanem ceny noclegów w popularnych prywatnych kwaterach wahają się między 40 a 80 zł od osoby za dobę pobytu, natomiast w hotelach pod Giewontem ceny zaczynają się od 100 zł.

Jak zauważa Kawecki, rosnąca konkurencja sprawiła, że jakość świadczonych usług hotelarskich pod Giewontem jest coraz wyższa, a ceny pozostają na podobnym poziomie, co w latach ubiegłych.

dna22rb
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dna22rb