Pod względem bezrobocia kolejny miesiąc także będzie trudny - prezes GUS

...

23.02.2012 | aktual.: 23.02.2012 13:38

23.02. Warszawa (PAP) - Poziom bezrobocia w mijającym miesiącu nie osiągnął szczytu, kolejny miesiąc będzie także trudny - ocenia prezes GUS Janusz Witkowski.

"Na pewno mijający miesiąc nie był szczytem i kolejny też będzie trudny" - powiedział podczas czwartkowej konferencji prasowej Janusz Witkowski prezes GUS, komentując poziom bezrobocia.

W czwartek GUS podał, że stopa bezrobocia w styczniu wyniosła 13,2 proc. wobec 12,5 proc. w grudniu. Liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy w końcu stycznia wyniosła 2.121,5 tys. osób.

W niedawnym wywiadzie dla PAP Władysław Kosiniak-Kamysz, minister pracy i polityki społecznej poinformował, że najwyższy w tym roku wskaźnik bezrobocia rejestrowanego nastąpi w lutym.

Zdaniem prezesa GUS wzrost płac w styczniu byłby niższy, gdyby wyłączyć sekcje: górnictwo i wytwarzanie energii.

"Gdyby wyłączyć sekcje górnictwo i wytwarzanie energii to dynamika wyniosłaby 6,4 proc., a poziom powrócił do poziomu z listopada. Pewne przesunięcie wypłat spowodowało taką sytuację" - dodał Witkowski.

Według najnowszych danych GUS, przeciętne wynagrodzenie brutto w styczniu wyniosło 3.666,41 zł, co oznacza, że rdr wzrosło o 8,1 proc., a mdm spadło o 8,7 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny. Przeciętne wynagrodzenie bez wypłat z zysku wyniosło w styczniu 3.665,37 zł i wzrosło rdr o 8,1 proc., a wobec grudnia spadło o 8,6 proc. Według GUS w przedsiębiorstwach w styczniu było zatrudnionych 5.550,8 tys. osób, czyli o 0,9 proc. więcej niż przed rokiem i więcej o 0,9 proc. wobec grudnia.

Jeśli natomiast chodzi o poziom inflacji, to według GUS, w kolejnych miesiącach ważny będzie efekt bazy.

"W kolejnych miesiącach bazy będą miały wpływ na kształt inflacji" - powiedziała wiceprezes GUS Halina Dmochowska.

Według najnowszych danych GUS, ceny towarów i usług konsumpcyjnych w styczniu 2012 r. wzrosły o 4,1 proc. w stosunku do stycznia 2011 roku, a w porównaniu z grudniem 2011 r. wzrosły o 0,7 proc.(PAP)

map/ mak/ asa/

Źródło artykułu:PAP
inflacjafinansecpi
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)