Trwa ładowanie...

Podatek od 13. i 14. emerytury. Oto dlaczego w tym roku skarbówka sięgnie po pieniądze

W ubiegłym roku rząd zdecydował, że "trzynastki" i "czternastki" nie będą objęte podatkiem dochodowym. W tym roku już tak nie będzie. Jak wyjaśnia wiceminister finansów Artur Soboń, 2022 rok był wyjątkowy ze względu na gospodarcze efekty rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

Podatek od 13. i 14. emerytury. Oto dlaczego w tym roku skarbówka sięgnie po pieniądzePodatek od 13. i 14. emerytury. Oto dlaczego w tym roku skarbówka sięgnie po pieniądzeŹródło: Shutterstock
d31hnou
d31hnou

Artur Soboń odpowiedział w ostatni piątek na interpelację poselską Michała Jarosa z KO, który pytał, dlaczego w tym roku rząd zdecydował się opodatkować 13. i 14. emeryturę. Soboń przypomniał, że zwolnienie z podatku dochodowego było jednorazową decyzją rządu, dotyczącą tylko 2022 roku. Co do zasady natomiast tymi pieniędzmi trzeba dzielić się ze skarbówką.

Zwolnienie z podatku tylko w drodze wyjątku

Wiceminister finansów tłumaczy, że w ubiegłym roku rząd podjął taką, a nie inną decyzję ze względu na wyjątkową sytuację - gwałtowny wzrost cen, przyspieszony przez skutki rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Dodaje też, że w ubiegłym roku waloryzacja rent i emerytur sięgnęła siedmiu procent, a w tym roku jest to już 14,8 procent i nie mniej niż 250 zł. Trzeba jednak pamiętać, że jest to wprost skutek bardzo wysokiej inflacji, bo to na jej podstawie ustala się wskaźnik waloryzacji.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

80 mln zł na szefa kancelarii premiera. "To pieniądze na telefon"

Artur Soboń zwraca też uwagę, że w ubiegłym roku do 30 tysięcy złotych wzrosła kwota wolna od podatku. To oznacza, że osoby, które dostają emeryturę lub rentę do wysokości 2,5 tys. zł średniomiesięcznie w ogóle nie płacą podatku dochodowego. Natomiast zdecydowana większość tych, którzy podzielą się ze skarbówką, zapłacą podatek w wysokości 12 procent - w ubiegłym roku nastąpiło bowiem obniżenie stawki podatkowej dla osób mieszczących się w pierwszym progu.

d31hnou

Wiceminister przypomina też, że "trzynastki" to świadczenia coroczne, uregulowane ustawą. "Czternastki" na razie zostały wypłacone dwa razy - w 2021 i 2022 roku - na podstawie "jednorazowych" przepisów. W tym roku też mają takie powstać. - Projekt jest gotowy. Już niebawem trafi na Radę Ministrów, będzie analizowany - mówiła w połowie lutego w TVP Info szefowa MRiPS Marlena Maląg.

Ile wynosi 13. i 14 emerytura

13. emerytura w tym roku to 1588,44 zł brutto, czyli tyle, ile od marca wynosi kwota minimalnej emerytury. Taka też jest wysokość "czternastki", ale tylko dla tych, których świadczenie nie przekracza 2,9 tys. zł brutto. Ci, którzy mają wyższą emeryturę albo rentę, dostaną "czternastkę" w pomniejszonej kwocie, z wykorzystaniem zasady "złotówka za złotówkę".

Jeśli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami ekonomicznymi i biznesowymi, skorzystaj z naszego Chatbota, klikając tutaj

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d31hnou
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d31hnou