Trwa ładowanie...
d2v08ic

Podatek od kopalin wiąże się z istotnym ryzykiem generowania przez KGHM ujemnych wyników

02.01. Warszawa (PAP) - Wprowadzenie podatku od wydobycia miedzi i srebra wiąże się z istotnym ryzykiem generowania przez KGHM ujemnych wyników finansowych, gdyby doszło do...

Share
d2v08ic

02.01. Warszawa (PAP) - Wprowadzenie podatku od wydobycia miedzi i srebra wiąże się z istotnym ryzykiem generowania przez KGHM ujemnych wyników finansowych, gdyby doszło do obniżenia cen metali na światowych rynkach - poinfomował zarząd KGHM.

"Wprowadzenie podatku wiąże się z istotnym ryzykiem generowania przez spółkę ujemnych wyników finansowych w rezultacie obniżenia cen metali w ramach cyklu koniunkturalnego branży. Historyczna symulacja podatku dla wyników KGHM z ostatnich 4 lat obniżyłaby rentowność grupy o 5,3 mld zł" - napisał zarząd KGHM w raporcie "Analiza ekonomicznych skutków proponowanego projektu ustawy podatku od wydobycia niektórych kopalin".

Zarząd KGHM zwraca uwagę, że struktura formuły podatkowej wprowadza obszary cenowe, dla których pomimo wzrostu ceny miedzi, jej produkcja byłaby nieopłacalna. Jest to przedział od 35 do 53 tys. zł/tonę miedzi.

Zarząd KGHM ocenia też, że wprowadzenie podatku spowoduje spadek atrakcyjności inwestycyjnej spółki. Może spowodować istotnie niższą przewidywalność wyników finansowych oraz poziomu przyszłych dywidend, a także ograniczenie nakładów inwestycyjnych oraz perspektyw budowy wartości przez ekspansję międzynarodową i nabywanie nowych złóż poza granicami Polski. (PAP)

pr/ bg/ seb/ ana/

d2v08ic

Podziel się opinią

Share
d2v08ic
d2v08ic