Podatek rolny 2024. Ile wynosi? Jakie są terminy płatności?
Podatek rolny jest daniną, którą powinna uiszczać określona grupa podatników. Jego stawka jest uzależniona od konkretnych, określonych prawem zmiennych. Ile wynosi podatek rolny w 2024 roku? Jakie są terminy jego płatności?
09.04.2024 12:43
Podatek rolny należy do grupy podatków lokalnych, który powinni opłacać właściciele, posiadacze samoistni, użytkownicy wieczyści gruntów, dzierżawcy gruntów gospodarstwa rolnego, a także posiadacze gruntów, stanowiących własność Skarbu Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego z pewnymi wyłączeniami. Podatek rolny jest opłacany w określonych transzach. Jaka jest jego wysokość?
Podatek rolny. Ile wynosi? Stawki nie są jednakowe
Stawki podatku rolnego są ustalane na podstawie powierzchni gruntu, jego rodzaju czy lokalizacji. Podstawowym przelicznikiem, stosowanym przy obliczeniu wysokości podatku rolnego, są natomiast średnie ceny skupu kwintala żyta za okres 11 kwartałów będącej podstawą do ustalenia podatku rolnego na rok podatkowy. W 2024 roku podatek rolny wynosi:
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
- dla gruntów rolnych: równowartość 2,5 q od 1 ha przeliczeniowego gruntów gospodarstw rolnych, czyli do 224,075 zł/1 ha
- dla pozostałych gruntów: równowartość 5 q od 1 ha gruntów, czyli do 448,15 zł/1 ha.
Ustawodawcy wskazali jednak szereg ulg oraz zwolnień od podatku rolnego, które pozwolą obniżyć jego wysokość, bądź całkowicie wyłączyć z obowiązku płatności (na przykład ze względu na klasyfikację gruntów, bądź ich specjalną kategorię).
Podatek rolny 2024. Terminy płatności
Obowiązek podatkowy dotyczący podatku rolnego powstaje od pierwszego dnia miesiąca, następującego po miesiącu, w którym powstały okoliczności, obejmujące płatnika wspomnianym obowiązkiem. Organem podatkowym, właściwym dla tej daniny jest wójt, burmistrz bądź prezydent miasta właściwy ze względu na położenie gruntu.
Podatek rolny jest opłacany w czterech ratach wypadających w poszczególnych kwartałach roku. Do kiedy należy uiścić opłatę? Ostatecznymi terminami płatności są:
- 15 marca
- 15 maja
- 15 września
- 15 listopada.
Podatek rolny można opłacić w kasie gminy, przelewem na gminne konto bądź u osoby, wyznaczonej przez gminę. Część gmin udostępnia również możliwość płatności przez internet.