Podobno nie trzeba wozić ze sobą prawka. Za brak dostał 2 tys. zł kary

Rzecznik Praw Obywatelskich doprowadził do unieważnienia orzeczenia sądu rejonowego, który w 2023 roku nałożył na mężczyznę grzywnę w wysokości 2 tys. zł oraz zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych. Kara została nałożona, ponieważ kierowca nie miał przy sobie prawa jazdy.

Czy trzeba wozić ze sobą prawo jazdy?
Czy trzeba wozić ze sobą prawo jazdy?
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe | Policja
oprac. KARN

Portal autokult.pl przypomina, że od końca 2020 roku kierowcy posiadający polskie prawo jazdy nie muszą już mieć przy sobie fizycznego dokumentu potwierdzającego ich uprawnienia.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zignorował czerwone światło i wjechał na tory. Wysiadł i nie wiedział, co robić

W praktyce jednak nie każda sytuacja jest tak oczywista. 19 października 2022 roku mężczyzna został zatrzymany przez policję do kontroli drogowej. Był zaskoczony, kiedy funkcjonariusze oskarżyli go o prowadzenie pojazdu bez uprawnień. Waga zarzutów była na tyle poważna, że sprawa trafiła do sądu.

Dlaczego kierowca miał sprawę w sądzie?

Według informacji Rzecznika Praw Obywatelskich, dnia 10 września 2020 roku mężczyźnie zatrzymano prawo jazdy na okres trzech miesięcy, czyli do 10 grudnia 2020 roku. Problem polegał na tym, że od tamtego czasu nie odebrał on fizycznego dokumentu z urzędu.

Prawdopodobnie założył, że skoro dokument ten nie jest już wymagany do prowadzenia pojazdów na terenie kraju, to jego odbiór jest zbędny.

Z tego powodu w Centralnej Ewidencji Kierowców mężczyzna wciąż figurował jako osoba bez uprawnień do prowadzenia pojazdów. W efekcie, mimo posiadania uprawnień, w ewidencji "wyświetlał się" jako osoba ich pozbawiona. Sąd uznał kierowcę za winnego i nałożył na niego karę.

Problem pozostaje nierozwiązany

Dzięki interwencji Rzecznika Praw Obywatelskich, doszło do unieważnienia tego wyroku. Niemniej problem wciąż pozostaje.

Obecnie, gdy policja zatrzymuje prawo jazdy na trzy miesiące, dzieje się to tylko wirtualnie - dokument nie jest fizycznie odbierany przez funkcjonariuszy. W praktyce jednak, po zakończeniu okresu karencji, kierowca musi osobiście odebrać dokument w urzędzie, co jest zgodne z przepisami. Na zmianę tego prawa kierowcy muszą jeszcze poczekać.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (125)