Trwa ładowanie...

Pogrzeby wyprawi nam pomoc społeczna

Pochowanie biednej osoby, która nie miała żadnych bliskich, kosztuje w Polsce około 3,4 tysiąca złotych. To najtańszy pogrzeb z możliwych. Już wkrótce takich pogrzebów może być więcej.

Pogrzeby wyprawi nam pomoc społecznaŹródło: Jupiterimages
d3dbii8
d3dbii8

Wszystko za sprawą propozycji obniżenia zasiłku pogrzebowego do 4 tysięcy. Czy za takie pieniądze można osobie zmarłej zapewnić godne odejście? - Gdy umiera osoba biedna, która nie miała emerytury, koszty pogrzebu wynoszą około 3,4 tys. złotych - mówi przedstawicielka jednego z ośrodków opieki społecznej w Warszawie.

W skład takiego pogrzebu wchodzi najtańsza sosnowa, nielakierowana trumna, krzyż i tablica, przewóz, przygotowanie do pochówku, odprawienie przez księdza, udostępnienie na 20 lat miejsca w tradycyjnym pojedynczym grobie ziemnym wraz z opłatami za czynności kancelaryjne i terenowe.

Propozycja obniżenia zasiłku pogrzebowego do 4 tysięcy wydaje się więc kontrowersyjna. Zwłaszcza dla właścicieli domów pogrzebowych.
- Teraz, gdy zasiłek wynosi 6395,70 zł, ciężko jest rodzinom zmieścić się w tej kwocie, a przy konieczności zakupu placu jest to wręcz niemożliwe - mówi o realiach warszawskich Monika Rochalska z Domu Pogrzebowego Służew. - Chyba że będzie to Wólka, najtańsze kwatery ziemne dodaje i pyta retorycznie: - Tylko kto chciałby pochować bliską osobę w kwaterach, z których korzysta opieka społeczna? To delikatnie mówiąc zaniedbane groby.

Dodaje, iż pogrzeb za 3 tysiące opieki społecznej to wprawdzie też pochówek, ale na pewno nie zawiera wielu dla rodzin niezbędnych elementów. Każdy by chciał swoją bliską osobę pochować godnie, co nie znaczy - z przepychem.

d3dbii8

Ile w takim razie może kosztować pogrzeb? Badanie przeprowadzone przez Wirtualną Polskę wskazuje, iż nie ma stałych cen, a cena pochówku uzależniona jest bardzo często od różnych czynników.

- Nie ma jednej ceny pogrzebu. Na ostateczną kwotę wpływają takie czynniki jak m.in. odległość, jaką musi pokonać firma do miejsca, w którym pogrzeb ma się odbyć, koszt trumny, a także inne usługi - tłumaczy przedstawicielka jednego z domów pogrzebowych w Bytomiu. - Dużo też zależy od tego, czy zamawiający chce sam krzyż czy też pomnik. Uwzględniając różne warianty, różnica między najtańszym a najdroższym może wynieść kilka tysięcy złotych.

"Dróg śmierci pokazywać nie chciałbym nikomu" (A. Mickiewicz)

W zależności od tego, gdzie chcemy pochować bliskich, ceny potrafią się znacząco różnić. W Warszawie na Cmentarzu Komunalnym Północnym koszty wahają się od 3115 zł do 7200 zł w zależności od tego, czy grób jest ziemny, czy murowany. W cenę wliczone jest przygotowanie grobu. Natomiast za przygotowanie grobu urnowego musimy dopłacić od 1500 zł (wariant ziemny) do 3000 zł (wariant murowany z niszą na urnę).

- Jeśli rodzina ma już opłacony grób na cmentarzu, a chce złożyć do niego zmarłą osobę, ponosi koszt stały. Wynosi on 1200 zł plus około 1000 zł za zsunięcie płyty i zasklepienie - dodaje Rochalska.

d3dbii8

Za pochówek na Cmentarzu Bródnowskim w Warszawie trzeba zapłacić nawet 12 tysięcy złotych (8100 zł za plac plus 3600 zł za wymurowanie dwóch katakumb).

Oprócz wyboru samego miejsca wiecznego spoczynku należy być gotowym na koszty związane z odpowiednim przygotowaniem zmarłego do ostatniej drogi. Za najtańszą trumnę, tabliczkę, klepsydry, ubranie ciała, wieniec z szarfą, wiązankę na trumnę, wraz z opłatami za obsługę pogrzebu (przewóz trumny na pogrzeb, zorganizowanie spraw na cmentarzu związanych z pochowaniem) trzeba liczyć w Warszawie ponad 2000 zł.

Jeżeli osoba ma zostać poddana kremacji, należy doliczyć ponad 1000 zł. Nie można zapomnieć także o mszy, która dla wielu jest nieodłącznym elementem ceremonii pogrzebowej. W tym wypadku trzeba doliczyć od kilkuset do nawet 2000 zł.

d3dbii8

- Powyższe koszty nie obejmują nekrologu w prasie, autokaru czy mikrobusu, który jest potrzebny, gdy msza jest w innym kościele niż należący do cmentarza. Często rodzina posiada grób za Warszawą, to też podnosi koszty. Jeśli zgon nastąpi poza granicami naszego miasta (działka, Mazury itd.), to koszt również się zmienia - mówi WP Monika Rochalska.

- Niektóre koszty są stałe. Wiadomo, że trzeba opłacić ludzi, zająć się przygotowywaniem ciała, sprawami kancelaryjnymi, etc. Największa różnica w cenie pogrzebu wynika z kosztu trumny. Ceny zaczynają się od 200-300 zł, ale można też zapłacić 10 razy więcej . Sam pogrzeb bez wszystkich opłat związanych z miejscem na cmentarzu to koszt około 3000-3500 zł - mówi WP właściciel domu pogrzebowego w jednej z podwarszawskich miejscowości.

Twarda ziemia, wyższy koszt

W Krakowie koszt pochowania jednej osoby w grobie murowanym w zależności od wielkości grobu wraz z wykupieniem użytkowania przez 50 lat może kosztować w najtańszym wariancie około 7,5 tys., a w najdroższym prawie 11 tys. złotych. W przypadku kremacji i wykupienia na 30 lat miejsca w niszy urnowej zapłacimy 3-4 tys. (cena różni się w zależności od kondygnacji).

d3dbii8

W przypadku jednego z cmentarzy katowickich koszt pogrzebu, wraz z opłatami, trumną, kwiatami, opłatami kancelaryjnymi i budową pomnika różni się w zależności od pory roku. W lecie za pogrzeb z grobem jednokomorowym zapłacimy ok. 4,5 tys. zł, a za dwukomorowy - ok. 7,5 tys. zł. W zimie natomiast ceny te są odpowiednio wyższe i wynoszą ok. 5,7 tys. zł oraz ok. 9 tys. zł. Koszt pogrzebu w Katowicach nie uwzględnia ceny mszy.

We Wrocławiu wykupienie na 20 lat miejsca na terenie cmentarza komunalnego (dla trumny bądź urny) to koszt 560-1160 zł w przypadku grobu ziemnego. Chcąc pochować bliską osobę w grobie murowanym należy natomiast zapłacić 3,5-4,5 tys. zł za samo miejsce na okres 99 lat. Cena nie uwzględnia kosztów budowy samego pomnika.

Jeżeli zwłoki zostaną poddane kremacji, dodatkowy koszt wyniesie 300-650 zł. Do wszystkiego należy doliczyć opłaty administracyjne w wysokości do 220 zł za pochówek.

d3dbii8

W Gdyni koszty również uzależnione są od tego, czy grób ma być ziemny czy murowany. 20-letnie opłaty za miejsca do pogrzebu na cmentarzach komunalnych w tym mieście wynoszą 450-750 zł w przypadku grobu ziemnego oraz 1,15-2,2 tys. zł w przypadku grobu murowanego. Za grób urnowy zapłacimy 500 zł. W przypadku jednak Cmentarza Witomińskiego opłaty 20-letnie za miejsce pod grób ziemny są dwukrotnie wyższe.

Koszty miejsca na jednoosobowy grób ziemny na okres 20 lat na cmentarzach w Gdańsku wynosi ok. 420-706 zł. Za budowę grobowca zapłacimy (za 20 lat) od ok. 1250 zł do nawet 3,7 tys. zł. Do tego możemy doliczyć koszty udostępnienia kaplicy do ceremonii pogrzebowych (od 100 zł), ustawienia i budowy grobowca (400-500 zł), czy opłatę eksploatacyjną, wnoszoną przy pogrzebie. (ok. 1400 zł).

Koszty pogrzebu w domu pogrzebowym w Czeladzi są dość zróżnicowane. Za najtańszą trumnę wraz z usługą pogrzebową zapłacimy ok. 1200 zł, a wariant najdroższy to nawet 11 tys. zł. W skład usługi wchodzi transport zwłok z miejsca zgonu, ich przygotowanie i przechowanie, a także obsługa uroczystości pogrzebowej (bez względu na wyznanie) wraz z wypłatą zasiłku, przygotowywaniem dokumentów, oraz miejsca na cmentarzu.

d3dbii8

Dodatkowymi usługami, które nie są wliczone w podstawowy zakres usługi pogrzebowej są np. zapewnienie oprawy muzycznej (trąbka, flet, skrzypce, klarnet), foto-video, kamieniarza, opieki nad grobami, itd.

Cena za wykopanie i zasypanie grobu na cmentarzu miejskim w Białymstoku wynosi 597 złotych, a obsługa przy pochówku 117 złotych. Wykupienie miejsca na cmentarzu miejskim będzie kosztowało 374 złote. 130 złotych zapłacimy za wynajęcie kaplicy cmentarnej.

Od parafii i wyznania zależy także koszt obrządku. Za pogrzeb w cerkwi zapłacimy maksymalnie 1200 złotych, natomiast w kościele katolickim od 800 do 1000 złotych.

Jak widać, koszt pogrzebu liczy się w grubych tysiącach złotych. Za same miejsce na cmentarzu zapłacimy więcej, niż ma wynosić zasiłek pogrzebowy. A co z trumną? Co z mszą? Co z pozostałymi elementami, bez których wielu z nas nie wyobraża sobie skromnego, ale godnego pochówku?

d3dbii8
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3dbii8