Polacy boją się napływu Ukraińców. Największy strach wśród młodych
Co piąty badany Polak obawia się, że obywatele Ukrainy mogą zabrać mu zatrudnienie, a 40 proc. respondentów boi się, że napływ obywateli zza wschodniej granicy na polski rynek pracy może obniżyć tempo wzrostu wynagrodzeń - wynika z "Barometru Polskiego Rynku Pracy" Personnel Service.
Wyniki badania ukazują istniejące obawy wśród Polaków dotyczące wpływu pracowników z Ukrainy na rynek pracy w kraju. Większość badanych (69 proc.) nie obawia się utraty pracy na rzecz Ukraińców. Przeciwnego zdania jest 22 proc. respondentów, którzy liczą się z możliwością, że obywatele Ukrainy mogą zabrać im zatrudnienie.
Obawy są największe w najmłodszych grupach wiekowych - 17 proc. wśród osób w wieku 18-24 lata i 15 proc. w grupie 25-34 lata. To zjawisko może być związane z intensywną konkurencją o zatrudnienie wśród młodych ludzi, którzy dopiero rozpoczynają swoją karierę zawodową - napisano w komentarzu do badania.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
ZNP komentuje podwyżki. "Myślę, że Tusk zwyczajnie się przejęzyczył"
- Dodatkowo rosną obawy Polaków związane z obywatelami Ukrainy na polskim rynku pracy w kontekście tempa wzrostu wynagrodzeń. 40 proc. respondentów obawia się, że napływ pracowników z Ukrainy może je obniżyć, w porównaniu do 32 proc. osób, które nie podzielają tych obaw - wynika z raportu.
Badanie "Barometr Polskiego Rynku Pracy" Personnel Service wskazuje ponadto na przesunięcie nastrojów społeczeństwa polskiego w podejściu do Ukraińców.
Negatywny stosunek Polaków do uchodźców
Co piąta osoba wykazuje negatywny stosunek do uchodźców. Neutralnie o naszych wschodnich sąsiadach myśli 38 proc. Polaków, jednak to o 8 pkt. proc. mniej niż w zeszłej edycji badania zrealizowanej w marcu 2023 r. Natomiast pozytywny stosunek do Ukraińców deklaruje prawie co trzeci respondent.
Można wyróżnić dwie grupy wiekowe, których stosunek do uchodźców w Polsce jest skrajnie różny. Największy odsetek negatywnego nastawienia do uchodźców występuje wśród osób w wieku 25-34 lata (20 proc. wskazań), podczas gdy osoby 55 plus wykazują głównie nastroje pozytywne (31 proc.) - dodano.
Z informacji "Rzeczpospolitej" wynika, że Polska wydłuży programy pomocowe dla ukraińskich uchodźców w naszym kraju tylko do końca września. Ustawa, która przyznała ukraińskim uchodźcom prawo do pobierania polskich świadczeń, wygasa 4 marca. Według ustaleń "Rz" zostanie przedłużona o pół roku, a w tym czasie zostaną wypracowane nowe zasady pomocy.
WP Finanse na:
Wyłączono komentarze
Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.
Redakcja Wirtualnej Polski