Polacy czyszczą konta. Deweloperzy widzą, co się dzieje
Dziewiąta z rzędu podwyżka stóp procentowych sprawiła, że popyt na rynku kredytowym runął. Coraz mniej Polaków stać na sięgnięcie po pieniądze z banku, bo z powodu inflacji dramatycznie spadła zdolność kredytowa. Rośnie za to grupa kupujących mieszkania za gotówkę. W ubiegłym roku było to 35 proc. u większości deweloperów - wynika z analizy portalu RynekPierwotny.pl. Dwóch rynkowych liderów informuje natomiast, że aktualnie to już około 70 proc.
RynekPierwotny.pl co roku sprawdza, ilu Polaków stać na zakup własnego lokum z oszczędności, bez udziału kredytu. W 2017 r. praktycznie u wszystkich deweloperów uczestniczących w badaniu zakres umów gotówkowych zamykał się w przedziale 30-40 proc.
Mieszkania bez kredytu
Po około dwóch latach, czyli w pierwszym kwartale 2020 roku, tuż przed wybuchem epidemii COVID-19 w Polsce, okazało się, że w stosunku do roku 2017 odsetek zakupów nowych lokali mieszkalnych bez udziału kredytu zwiększył się o około 10 punktów procentowych do poziomu 40-50 proc.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Rekordowo wysokie stopy procentowe. "Nie jestem w stanie powiedzieć, gdzie ten sufit będzie"
W okresie pierwszych miesięcy pandemii proporcje te zostały zaburzone, by w roku 2021 ustabilizować się na stałym poziomie około 35 proc. u przeważającej części sondowanych deweloperów. Tak wynika z najnowszej sondy przeprowadzonej ponownie przez portal RynekPierwotny.pl pod koniec maja br. wśród najbardziej rozpoznawalnych rodzimych deweloperów mieszkaniowych. Jak jest obecnie? Tu duża niespodzianka.
Zbliżone do siebie dane dotyczące mieszkaniowych zakupów gotówkowych przedstawiła dwójka rynkowych tuzów – Ronson Development i Lokum Deweloper. W obu przypadkach aktualny odsetek transakcji gotówkowych wynosi około 70 proc., co oznacza jego podwojenie w stosunku do roku ubiegłego, kiedy to obie spółki odnotowywały 35-procentowy udział klientów gotówkowych.
Spółka Murapol zanotowała odsetek umów finansowanych gotówką na poziomie 63 proc. Develia, piąty krajowy deweloper mieszkaniowym pod względem wielkości sprzedaży w 2021 roku, poinformował, że klienci gotówkowi i kredytowi dzielili się mniej więcej po połowie. Pewne różnice występowały jedynie w rodzaju lokali, jakimi obie grupy były zainteresowane.
W maju 2022 roku o kredyt hipoteczny wnioskowało łącznie 23,82 tysiąca potencjalnych kredytobiorców. To spadek o 50,6 procent w porównaniu do sytuacji przed rokiem - wynika z danych Biura Informacji Kredytowej (BIK). Liczba wniosków o kredyt mieszkaniowy jest najniższa od stycznia 2007 roku.
Średnia wartość wnioskowanego kredytu mieszkaniowego w maju br. wyniosła 343,89 tys. zł i była wyższa o 2,9 proc. niż w analogicznym okresie przed rokiem, i niższa o 2,8 proc. niż w kwietniu 2022 roku.
"Popyt spada w przepaść". Tąpnięcie na rynku kredytów
Prof. Waldemar Rogowski, główny analityk Biura Informacji Kredytowej uważa, że "popyt spada w przepaść". Liczba wnioskujących o kredyt hipoteczny jest bowiem "najniższa od stycznia 2007 roku, czyli od 15 lat".
- Trzeba pamiętać, że liczba osób wnioskujących o kredyt mieszkaniowy regularnie spadała od kwietnia 2021 roku. Niestety obawiam się, że w kolejnych miesiącach liczba wnioskujących jeszcze spadnie - prognozuje Rogowski.
- Na wartość popytu na kredyty mieszkaniowe w perspektywie kolejnych miesięcy wpływać będzie przede wszystkim polityka monetarna. Dalsze jej zaostrzanie i wzrost stóp procentowych jeszcze bardziej zmniejszy zdolność kredytową potencjalnych kredytobiorców, a tym samym bardzo osłabi popyt na kredyt mieszkaniowy - dodał Rogowski.