Polacy niechętnie zrzeszają się w związkach

Polacy niechętnie zrzeszają się w związkach, rzadko działają w organizacjach i nie dostrzegają z tego korzyści, poza tym niektórzy pracodawcy utrudniają związkowcom działalność - wynika z sondażu Centrum Badania Opinii Społecznej.

Ponad połowa ankietowanych (51%) pracuje w firmach, w których nie ma związków zawodowych; 39% respondentów wie, że w ich miejscu pracy jest jeden lub więcej związków.

Spośród tych respondentów, którzy wiedzą o istnieniu związków zawodowych w ich zakładzie, 54% deklaruje, że do tych związków należy. Związków zawodowych najwięcej jest w transporcie i łączności (73% zatrudnionych w nich deklaruje, że w ich przedsiębiorstwie jest związek), w oświacie i ochronie zdrowia (59%), w górnictwie i przemyśle (50%).

Mniejsze możliwości zrzeszania się mają pracownicy administracji państwowej i samorządowej (33% wskazań). Związki zawodowe najsłabsze są w budownictwie, handlu i usługach (11%).

Większość respondentów, w których zakładach są związki zawodowe (45%), uważa, że związki te bronią wszystkich pracowników. 19% ankietowanych jest zdania, że bronią jedynie tych, którzy do związków należą, natomiast mało dbają o innych, a 13% - że nie bronią niczyich interesów.

Z sondażu wynika, że ponad jedna czwarta pracowników (28%) zmuszona jest pracować bez właściwego wynagrodzenia dłużej niż zostało to określone w umowie. 71% respondentów nie spotyka się z takimi wymaganiami. Co setny ankietowany nie miał na ten temat zdania.

Według 19% ankietowanych, pracownicy zmuszani są do pracy w nieprzepisowych warunkach. Zdaniem 80% respondentów - nie są.

W nieprzepisowych warunkach najczęściej pracują osoby z wykształceniem podstawowym i zasadniczym zawodowym; częściej też nieregularnie otrzymują pensję i pracują dłużej niż wynikałoby to z umowy. Osoby z wykształceniem zasadniczym zawodowym częściej niż pozostałe dostają część swoich poborów bez odprowadzania składek na ZUS.

92% respondentów twierdzi, że ich pensje wypłacane są regularnie. Na nieregularne otrzymywanie wynagrodzenia uskarża się 8% respondentów. Przypadki niewypłacania pensji na czas zdarzają się zwłaszcza w budownictwie i w handlu, rzadko natomiast w sferze budżetowej.

Sondaż został przeprowadzony w dniach 5-8 listopada 2004 roku na reprezentatywnej próbie losowej 988 dorosłych mieszkańców Polski. (sm)

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)