Trwa ładowanie...
dgck455

Polacy znowu wpadną w czerwcową pułapkę emerytalną. Przepisów nadal nie zmieniono

Nawet 10 tys. osób złoży w czerwcu wniosek o emeryturę, za co zapłacą niższą emeryturą na zawsze. Co roku w emerytalną pułapkę wpadają kolejne pokolenia Polaków.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Złożenie wniosku emerytalnego w czerwcu do błąd, za który płaci się do końca życia.
Złożenie wniosku emerytalnego w czerwcu do błąd, za który płaci się do końca życia. (WP.PL)
dgck455

Jak pisze "Rzeczpospolita", Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar zwrócił uwagę Ministerstwu Rodziny na konieczność zmiany przepisów, ale na razie resort Elżbiety Rafalskiej w tej sprawie milczy.

O to samo walczy Związek Emerytów i Rencistów. - Ten problem powinien zostać jak najszybciej rozwiązany. Osoby, które dostały zaniżone świadczenie ze względu wniosek złożony w czerwcu, tracą do końca życia - mówi Elżbieta Ostrowska, prezes związku.

Wideo: w niektórych przypadkach lepsza wypłata jednorazowa niż "groszowa" emerytura

Na czym polega problem? Gdy wniosek o przyznanie emerytury zostanie złożony w czerwcu, do obliczenia wysokości świadczenia ZUS zastosuje wskaźnik rocznej waloryzacji składek, który wynosi zwykle 1-2 proc.

Co innego, jeśli wniosek złożymy w jakimkolwiek innym miesiącu. Wówczas ZUS zastosuje wskaźnik kwartalny, który zwykle jest wyższy. Wynosi nawet 12 proc. i więcej.

Wynika to z ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, która określa sposób wyliczania wysokości świadczeń.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

dgck455

Podziel się opinią

Share
dgck455
dgck455