Trwa ładowanie...
d3aj5y2

Policja apeluje, żeby uważać na zagraniczne oferty pracy

Wakacje to czas wzmożonej turystyki zarobkowej, ale i działalności przestępców handlujących ludźmi. Policja apeluje do młodych ludzi, aby przed wyjazdem do pracy dokładnie sprawdzali zagraniczne oferty. Nie zawsze pod bardzo atrakcyjną ofertą kryje się uczciwy pracodawca.

Share
d3aj5y2

Zdarza się, że młoda osoba zamiast do pracy w restauracji, czy barze trafia w ręce handlarzy ludźmi. Jest przetrzymywana wbrew swojej woli, zmuszana do ciężkiej pracy za niską płacę, lub do wykorzystywana w domu publicznym. Dlatego policja prosi, aby przed wyjazdem zagranicę zawsze dokładnie sprawdzić przyszłego pracodawcę.

W czasie wyjazdu należy także utrzymywać kontakt z bliskimi w kraju. Dobrze jest, gdy kontakt z bliskimi jest częsty, wiedzą oni z kim utrzymujemy znajomości zagranicą i gdzie dokładnie przebywamy.

Warto także ustalić przed wyjazdem hasło alarmowe. Z informacji policji wynika, że handlarze ludźmi często nakazują dzwonić swoim ofiarom, aby zapewniały bliskich, że wszystko jest w porządku. W takiej sytuacji przydać może się ustalone wcześniej z bliskimi hasło, po wypowiedzeniu którego będą oni zaalarmowani.

Z informacji policjantów wynika, że przestępcy handlujący ludźmi często próbują uzależniać od siebie swoje ofiary, aby traciły one ochotę na ucieczkę. Starają się, aby młoda osoba wpadała w spiralę zadłużenia. Często nagrywają kompromitujące materiały na temat osób pracujących w domach publicznych i grożą, że zostaną one ujawnione. Przestępcy zabierają także swoim ofiarom dokumenty. Policja zapewnia, że nie należy wierzyć w to, że można odpracować dług wobec przestępców.

Funkcjonariusze apelują do wszystkich, którzy będą zaniepokojeni o kontakt z miejscową policją lub polską placówką dyplomatyczną.

Warto także mieć przy sobie kserokopie dokumentów na wypadek ich zgubienia lub utraty. Komplet takich kserokopii wraz z aktualnym zdjęciem należy zostawić bliskim.

d3aj5y2

Podziel się opinią

Share
d3aj5y2
d3aj5y2