Polityka monetarna nie rozwiąże problemów rozwiniętych gospodarek - HSBC (opinia)

27.09. Warszawa (PAP) - Polityka monetarna banków centralnych nie umożliwi gospodarkom rozwiniętym szybkiego powrotu do wzrostu. Problemy tych gospodarek, które jeszcze jakiś czas...

27.09. Warszawa (PAP) - Polityka monetarna banków centralnych nie umożliwi gospodarkom rozwiniętym szybkiego powrotu do wzrostu. Problemy tych gospodarek, które jeszcze jakiś czas temu miały cykliczny charakter, stają się bowiem coraz bardziej problemami strukturalnymi - uważają analitycy HSBC.

"Gdyby głównym problemem krajów rozwiniętych był niewystarczający popyt, kombinacja obniżek stóp procentowych, fiskalnych programów stymulujących oraz luzowania ilościowego byłaby doskonałym sposobem na przywrócenie koniunktury. Okazuje się jednak, że ta polityka nie działa jak zakładano. Można upatrywać przyczyn tej słabości w problemach trapiących Europę, wydaje się jednak, że przynajmniej część powodów ma lokalny charakter wynikających ze słabnącej strony podażowej tych gospodarek" - napisali analitycy HSBC w raporcie.

"Problemem kiedyś był brak wystarczającego popytu, teraz jednak staje się niewystarczająca podaż. Im dłużej świat pozostaje w kryzysie, tym więcej problemów przyjmuje charakter strukturalny. Inwestorzy chyba jednak nie do końca jeszcze zrozumieli, że polityka monetarna w świecie zdominowanym przez problemy strony podażowej jest bezsilna. Problemy, których zakres sięga od rynku pracy po fiskalne trudności, nie zostaną po prostu rozwiązane w magiczny sposób przez politykę monetarną" - dodali.

W ocenie HSBC, działania monetarne nie mogą być traktowane jako substytut reform strukturalnych i nie pozwolą na przywrócenie wzrostu gospodarczego w krajach rozwiniętych.

"Biorąc pod uwagę warunki panujące obecnie w gospodarkach rozwiniętych, w najlepszym wypadku można oczekiwać, że luzowanie ilościowe, w jego równych formach, pozwoli uniknąć załamania gospodarczego raczej niż pobudzi ożywienie. Taka jest też prawdopodobnie najlepsza interpretacja decyzji EBC o wprowadzeniu OMT. Poprzez obniżenie stóp procentowych w krajach peryferii strefy euro, ryzyko rozpadu unii walutowej w najbliższym czasie zostało zredukowane. Wciąż jednak wiele nas dzieli od rozwiązania problemów fiskalnych leżących u podstaw kryzysu w strefie euro. Działania banku centralnego nie mogą być traktowane jako substytut dla unii fiskalnej i politycznej w Europie - która może być ostatecznie konieczna dla zapewnienia przetrwania strefy euro" - uważają analitycy banku.

HSBC podniósł w czwartek prognozę wzrostu gospodarczego dla świata na 2012 rok o 0,1 proc. (z 2,1 do 2,2 proc.). Zdaniem ekonomistów banku rynki rozwinięte będą rozwijały się w tempie 1,2 proc. w 2012 i 2013 roku, natomiast rynki wchodzące odpowiednio w tempie 4,9 proc. oraz 5,6 proc.. Nie uległa zmianie prognoza wzrostu PKB strefy euro na 2012 rok (-0,6 proc.), natomiast obniżono prognozę na 2013 rok (z 0,3 proc. do -0,1 proc.). (PAP)

wst/ jtt/

Źródło artykułu:PAP
finanseusługibanki

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)