Jabłecznik Trzebnicki
Nazwa: Jabłecznik Trzebnicki
Producent: Henryk Nowakowski z Trzebnicy
Gatunek: cydr
Data wpisania na listę: 21.09.2012
Pochodzenie: woj. dolnośląskie
Wygląd: płyn o wyglądzie od lekko mętnego do klarownego
Moc: ok. 5 proc.
Historia cydru sięga czasów starożytnych, kiedy podobno sam Juliusz Cezar przedkładał picie lokalnego cydru nad picie wina. Na Dolny Śląsk przepis na Jabłecznik Trzebnicki trafił z Wileńszczyzny, zaś proces i metoda wytwarzania na tych terenach nie uległy zmianie na przestrzeni co najmniej 80 lat.
Tradycyjny Jabłecznik Trzebnicki sporządzany jest z dojrzałych, winnych jabłek, pochodzących z sadów położonych na Wzgórzach Trzebnickich. Do produkcji wykorzystywane są jabłka takich odmian jak: idared, lobo, mekintosz, champion, reneta, cortland, jonatan.
Produkcją Jabłecznika Trzebnickiego (cydru) zajmuje się Henryk Nowakowski z Trzebnicy. 21 września 2012 roku Jabłecznik Trzebnicki został wpisany na listę produktów tradycyjnych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
- Tak naprawdę jest to kwestia bardziej prestiżu niż rzeczywistych, praktycznych korzyści. Jabłecznik Trzebnicki ma dzięki temu ugruntowane, udowodnione pochodzenie. Teraz nazwa i receptura wytwarzania są zastrzeżone dla mnie - mówi w wywiadzie dla "Krainy cydru" producent.