Polska gorsza nawet od Rwandy

Z roku na rok przedsiębiorcy mają coraz lepiej. Państwa na całym świecie dokonują reform, mających na celu ułatwienie prowadzenia działalności gospodarczej. Sytuacja poprawia się, ale nie w Polsce. W raporcie "Doing Business", przygotowanym przez Bank Światowy, spadliśmy o trzy pozycje!

Polska gorsza nawet od Rwandy
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

20.10.2011 | aktual.: 20.10.2011 13:54

Reformy skupiają się najczęściej na ułatwieniu takich procesów jak założenie własnej firmy, rejestracja nieruchomości czy uzyskanie pozwoleń na budowę. Spośród 245 gospodarek świata reformy przeprowadzono w 125 z nich. To wzrost o 13 proc. w porównaniu z poprzednim badaniem.

Coraz więcej państw dokonuje ostatnio reform, które polegają na wzmocnieniu instytucji prawnych (np. sądów), ochrony prawnej inwestorów czy praw własności. Takie reformy występują najczęściej w gospodarkach o niskim lub średnio niskim dochodzie. Aż 43 proc. wszystkich reform przeprowadzonych na przełomie 2010/2011 właśnie w tamtych krajach dotyczyło uzyskiwania kredytów, ochrony inwestorów czy egzekwowania kontraktów.

W krajach rozwijających się, m.in. w Polsce, przedsiębiorcy napotykają na więcej barier i utrudnień niż ci z krajów o rozwiniętych, wysoko dochodowych gospodarkach. Do problemów zaliczamy m.in. znalezienie odpowiednio wykwalifikowanej siły roboczej, niedostatki infrastruktury, nadmierną biurokrację i nieefektywne działanie instytucji. To wszystko zniechęca przedsiębiorców do pracy i rozwijania swoich biznesów.

W rankingu gospodarek o najlepszych warunkach do prowadzenia biznesu w pierwszej piątce nie zaszły żadne zmiany. Kolejno zajmują je Singapur, Hongkong, Nowa Zelandia, Stany Zjednoczone oraz Dania. Z piętnastego na ósme miejsce awansowała Korea Południowa dzięki przeprowadzanym w tym kraju reformom.

Polska, pomimo dwóch reform, spadła o trzy pozycje - z 59. na 62. miejsce. Wyprzedziły nas m.in. Armenia, Tonga czy Panama. Działalność gospodarczą lepiej prowadzi się w takich krajach jak Rwanda (45. miejsce, awans o 5 pozycji), Botswana (54.), czy Kazachstan (47.). Znajdujemy się tylko siedem miejsc nad Białorusią.

Reformy w Polsce dotyczyły handlu z zagranicą i kwestii ogłaszania niewypłacalności. Polska przyspieszyła handel transgraniczny poprzez wprowadzenie możliwości przygotowania i złożenia dokumentów celnych drogą elektroniczną. Jednocześnie zmieniła przepisy dotyczące ogłaszania niewypłacalności, uprościła procedury sądowe w tym zakresie, jak również dała więcej praw wierzycielom posiadającym zabezpieczenie.

reformypolskadziałalność gospodarcza
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)