Polska Izba Handlu skierowała do ministerstw pismo ws. dyskryminacji polskich przedsiębiorców

Polska Izba Handlu skierowała do Ministerstwa Pracy (oraz do MG, MSZ i Kancelarii Premiera) pismo ws. dyskryminacji polskich przedsiębiorców delegujących pracowników do Francji i Niemiec

Polska Izba Handlu skierowała do ministerstw pismo ws. dyskryminacji polskich przedsiębiorców
Źródło zdjęć: © ˆ Gianluca Rasile - Fotolia.com

27.03.2014 | aktual.: 27.03.2014 16:07

.

Podano przykłady dyskryminacji z jakimi spotykają się firmy delegujące:

  1. Formułowanie przez instytucje kontrolujące zarzutów nielegalnego delegowania pracowników, przemytu siły roboczej, a także wydawanie postanowień bez wszczęcia lub nawet zakończenia procesu kontroli.

2.Naruszanie dobrego imienia i wizerunku polskich przedsiębiorstw.

3.Przekraczanie uprawnień w procesie kontroli, zmasowane kontrole, żądanie przez instytucje kontrolujące innych niż przewidziane przez prawo dokumentów przetłumaczonych na język kraju przyjmującego – często w nierealnych do zrealizowania terminach.

4.Bezprawne wymuszanie danych finansowych i handlowych nie mających związku z kontrolą.

W zaistniałej sytuacji niezbędne jest, podjęcie skutecznych działań, aby powstrzymać nieuczciwe praktyki dyskryminacji, które utrudniają swobodne świadczenie usług polskim firmom w Unii Europejskiej. Także rozpowszechnianie przez lokalne media nieprzychylnych informacji na temat polskich firm, przyczynia się do tworzenia negatywnego wizerunku polskich pracowników i firm na rynkach państw tzw. „starej Unii”. W naszym przekonaniu tylko odpowiednio zdefiniowane i wspólne dla wszystkich państw członkowskich mechanizmy kontroli zagwarantują zachowanie podstawowych swobód europejskich: wolnego przepływu towarów, kapitału i usług – będących filarami, na których opiera się Unia Europejska. Polska Izba Handlu działając w imieniu przedsiębiorstw delegujących pracowników popiera projekt kompromisowych zapisów dyrektywy wdrożeniowej, wynegocjowanych przez Rząd RP, których egzekwowanie zapewni ochronę przed nieuprawnionym i nierównym traktowaniem podmiotów na unijnym rynku – komentuje Waldemar Nowakowski Prezes Polskiej
Izby Handlu.

Wspólnie z pozostałymi organizacjami zrzeszającymi firmy delegujące Polska Izba Handlu opracowała następujące propozycje rozwiązań związanych z implementacją dyrektywy UE dot. delegowania pracowników (dyrektywa wdrożeniowa w sprawie egzekwowania dyrektywy 96/71 WE):

  1. Wzmocnienie skuteczności działania i poszerzenie uprawnień instytucji łącznikowej, będącej partnerem instytucji kontrolujących z państw przyjmujących pracowników.
  1. Powołanie Rady Konsultacyjno-Doradczej ds. pracowników delegowanych przy Ministrze Pracy i Polityki Społecznej, pełniącej funkcję organu pomocniczego.

Wyrażamy chęć i gotowość uczestniczenia w pracach mających na celu opracowanie odpowiednich rozwiązań antydyskryminacyjnych na szczeblu polskim i europejskim oraz w pracach Rady Konsultacyjno – Doradczej, kiedy zostanie już powołana – mówi Waldemar Nowakowski.

13 marca 2014 Polska Izba Handlu wraz Inicjatywą Mobilności Pracy i Polską Izbą Handlowo-Przemysłową we Francji zorganizowały w tej sprawie konferencję prasową.

MA

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)