Polska popularnym rynkiem wschodzącym dla lokowania rezerw banków centralnych - MFW
31.03. Warszawa (PAP) - Wśród rynków wschodzących Polska znajduje się w grupie najbardziej popularnych kierunków lokowania rezerw globalnych banków centralnych - wskazuje...
31.03. Warszawa (PAP) - Wśród rynków wschodzących Polska znajduje się w grupie najbardziej popularnych kierunków lokowania rezerw globalnych banków centralnych - wskazuje Międzynarodowy Fundusz Walutowy w kwietniowym raporcie o globalnej stabilności finansowej.
"Zarządzający rezerwami banków centralnych, którzy łącznie dysponują aktywami wartymi 11 bln USD, z reguły są konserwatywnymi inwestorami. Niemniej jednak inwestują na rynkach wschodzących, a najbardziej popularne kierunki to Brazylia, Chiny, Meksyk, Polska, RPA, Korea i Turcja" - napisano w opublikowanym w poniedziałek raporcie zawierającym analityczne rozdziały opracowania.
"Zarządzający rezerwami zwiększają alokację na rynki wschodzące kierując się rozmiarami ich gospodarek i zmniejszając udział twardych walut w aktywach" - dodano.
Autorzy raportu zwracają uwagę, że zarządzający państwowymi funduszami inwestycyjnymi (tzw. sovereign wealth funds) zwiększają ekspozycję na rynki wschodzące, w szczególności Brazylię, Chiny, Indie, Rosję i Turcję.
Autorzy opracowania wskazują, że firmy ubezpieczeniowe planują wzrost ekspozycji na rynki wschodzące, w tym EŚW.
"Z niedawnej ankiety wynika, że ponad 40 proc. firm ubezpieczeniowych miało zamiar zwiększyć alokację na akcje i dług korporacyjny w twardych walutach w Europie rozwijającej się, na Bliskim Wschodzie, Afryce i rozwijającej się Azji" - napisano referując wyniki ankiety przeprowadzonej w 2013 r. przez bank Goldman Sachs.
MFW ocenia, że obecna ekspozycja funduszy emerytalnych na rynki wschodzące jest "wciąż niska". Autorzy raportu, powołując się na zeszłoroczne opracowanie OECD, wskazują, że "w dłuższym okresie spodziewany jest wzrost alokacji na rynki wschodzące o 10 do 20 proc.".(PAP)
fdu/ ana/